taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6117
Euro
7.2085
Altın
1610.93
Borsa
89510.88
Gram Altın
343.987
Bitcoin
45317.86

Ticari davalara erişim kararı

Adalet Bakanlığı'nın, yatırım yapmak isteyenlerin yargısal süreçler hakkında bilgilendirilmesi amacıyla 64 bin 972 karar erişime açıldı.

AA |
Whatsapp ile paylaş

Ticari davalara erişim kararı

f

Adalet Bakanlığınca, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nun (YOİKK) çalışmaları ve Bakanlığın Stratejik Eylem Planı çerçevesinde, özellikle iş dünyasının bazı ticari davalara yönelik kararlara ulaşması için çalışma başlatıldı.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Ticari davalarda şeffaflığın sağlanması, yatırım yapmayı planlayanların Türkiye'deki yargısal süreçlerden haberdar olmaları amacıyla Adalet Bakanlığınca kararların duyurulmasına yönelik pilot uygulamaya 1 Şubat 2018'de geçildi. Pilot il olarak belirlenen İstanbul'da, İstanbul Adliyesi, Anadolu ve Bakırköy Adliyelerindeki Ticaret Mahkemeleri ile Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemeleri kararlarının internet üzerinden yayınlanması için Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) bünyesinde yeni bir alan oluşturuldu.

Söz konusu kararlar, "emsal.uyap.gov.tr" adresinden erişime açıldı. İnternet üzerinden yayınlananlar arasında ticari davalar ile fikri ve sinai haklara ilişkin davalarda çıkan kararların istinaf incelemesini yapan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesindeki dairelerin kararları da yer aldı.

64 BİN KARAR ERİŞİME AÇILDI

Belirlenen asliye ticaret ile fikri ve sinai haklar hukuk mahkemelerinin kararlarının erişime açılması ile ticari davalarda yeni dönem başladı. Pilot uygulama kapsamında 2018'de 47 bin 557, bu yıl içinde ise 17 bin 415 olmak üzere toplam 64 bin 972 kararın erişime açılması sağlandı.

Uygulamanın genişletilmesinin planlandığı, tüm hukuk mahkemesi kararlarının erişime açık olacak şekilde elektronik ortamda yayınlanmasının hedeflendiği öğrenildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir