taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0657
Euro
6.5655
Altın
1587.78
Borsa
120129.08
Gram Altın
309.595
Bitcoin
59272.83

Trump'ın Türkiye Büyükelçisi adayından S-400 mesajı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Büyükelçiliği'ne aday gösterdiği David Michael Satterfield, S-400 konusunda Türkiye'ye baskı yapacağını söyledi.

AA | 12.04.2019 - 04:25..
Whatsapp ile paylaş
Trump'ın Türkiye Büyükelçisi adayından S-400 mesajı

David Michael Satterfield, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin adaylık oturumunda soruları yanıtladı.

ABD-Türkiye ilişkilerinin zorlu bir dönemden geçtiğini söyleyen Satterfield, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin, ''Türkiye, F-35 programına katılımını büyük riske atıyor ve yaptırımlarla karşı karşıya.'' değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE'YE DOĞRU KARAR İÇİN BASKI YAPACAĞIM"

Türkiye'nin, kritik bir NATO üyesi olarak bir seçim yapması gerektiğini belirten Satterfield, "Onaylanırsam, Türkiye'ye doğru stratejik kararı vermesi için baskı yapacağım." ifadesini kullandı.

"S-400 ALIRSANIZ, PATRİOT DA SATMAYIZ"

Satterfield, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alınması durumunda ABD'nin, Türkiye'ye Patriot füze savunma sistemi satışı da yapmayacağını kaydetti.

Trump'ın Türkiye Büyükelçisi adayından S-400 mesajı

"SÜRECİ İZLİYORUZ"

Türkiye'deki yerel seçimlere ilişkin de açıklamada bulunan Satterfield, ''Türkiye demokratik bir ülke ve biz bu şeffaf sürece herkes tarafından tamamen saygı gösterilmesini istiyoruz ve bu şekilde sandığa gidenlerin iradesi de tanınmış olur. Süreci yakından izliyeceğiz.'' dedi.

Halen ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapan Satterfield, Ankara Büyükelçisi olabilmesi için Senato'da yapılacak oylamayı bekliyor.

DAVİD MİCHAEL SATTERFİELD KİMDİR

Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın en kıdemli kariyer diplomatlarından biri olarak öne çıkıyor.

1980 yılından beri özellikle Orta Doğu'da birçok farklı görevde bulunan Satterfield, 1954 yılında doğdu.

Halihazırda ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Yakın Doğu İlişkilerinden sorumlu müsteşar olarak görev yapan Satterfield, Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana sürecine ABD'nin gözlemcisi olarak katıldı.

Satterfield, eski Başkan Barack Obama döneminde ise Sina Yarımadası'nda barışı korumakla yükümlü "Çok Uluslu Güç ve Gözlemciler"in genel direktörü olarak görev yaptı. Satterfield, yine Obama döneminde 2013-2014 yıllarında Mısır'da geçici maslahatgüzar olarak bulundu.

George W. Bush döneminin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak'tan sorumlu kıdemli danışmanı olarak görev yapan Satterfield, Lübnan, Suriye, Tunus, Suudi Arabistan Büyükelçiliklerinde de farklı birçok görevde yer aldı.

2017'de göreve başlayan Trump yönetimi, aynı yıl içinde Türkiye Büyükelçisi John Bass'ı Afganistan Büyükelçisi olarak atamış, Bass'tan sonra Türkiye'ye büyükelçi ataması yapılmamıştı.

S-400 Hava Savunma Sistemi VİDEO

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir