Euro
10.4701
0.12%
Dolar
8.7838
0.16%
Altın
504.59
0.35%
Borsa
1.399
0.54%
Bitcoin
281.066
-10.27%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  11 Haziran Cuma Hutbesi konusu: Diyanet 11 Haziran Cuma Hutbesi tam metni..

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 11 Haziran 2021 Cuma Hutbesi'nin konusu "Aile içi huzur" olarak belirlendi. İşte 11 Haziran 2021 Cuma Hutbesi tam metni..
  • Haber Merkezi
  • 11.06.2021 - 09:05
  11 Haziran Cuma Hutbesi konusu: Diyanet 11 Haziran Cuma Hutbesi tam metni..

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan cuma hutbesinin bu haftaki konusu "Ailemde merhamet ve huzur var"" olarak belirlendi.

  Aile olmanın öneminin belirtildiği Cuma Hutbesi'nde aileyi ayakta tutan değerlerin başında merhametin geldiğinin altı çiziliyor.

  Peygamber Efendimiz'in (s.a.s) konuyla ilgili hadislerinden de örneklerin yer aldığı Cuma Hutbesi'nde, yufka yürekli olmak ve sevgi diliyle konuşmanın öneminden bahsediliyor.

  Cuma namazı için camiye gidecek olan vatandaşlar, her hafta farklı bir konuyu ele alan Cuma hutbesi konusu nedir sorusuna yanıt arıyor.

  11 Haziran 2021 Cuma hutbesi konusu Diyanet İşleri tarafından duyuruldu.

  Bu haftaki Cuma hutbesi konusu nedir? İşte 11 Haziran 2021 Cuma hutbesi konusu ve içeriği..

  CUMA HUTBESİ TAM METNİ

  Muhterem Müslümanlar!

   

  Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının delillerindendir. Bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.”

   

  Okuduğum hadis-i şerifte ise Rahmet Elçisi (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Merhamet edene Rahmân da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin.”

   

  Aziz Müminler!

   

  Yüce Allah, varlıkların en kıymetlisi olan insanoğlunu dünya hayatında yalnız bırakmamış, ona aile olmayı lütfetmiştir. Aile, insanoğlunun ruhuna huzur, sükûnet ve şifa veren bir nimettir. Yüce Rabbimizin rahmeti ile korunan; sevgi, şefkat ve merhametle güzelleşen bir kurumdur. Kadının erkeğe, erkeğin kadına hâsılı bütün aile fertlerinin birbirine emanet edildiği sıcak bir yuvadır. Aile, toplumun çekirdeği ve özüdür. Bunun içindir ki aile kurmak, aynı zamanda bir toplum inşa etmektir.

   

  Kıymetli Müminler!

   

  Aile kurmak kadar aile olmak da önemlidir. Aile olmak, aynı duygu ve düşünce dünyasında buluşmaktır. Allah’ın rızası doğrultusunda bir ömrü paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağı bilinciyle yaşamaktır.

   

  Aile olmak, aileyi ayakta tutan değerlere sımsıkı sarılmaktır. Aileyi ayakta tutan değerlerin başında ise merhamet gelmektedir. Rabbimizin “Rahmân” isminin tecellisi olan merhamet; yaratılanı, Yaratandan dolayı sevmektir. Merhamet, hiçbir canı incitmemek ve hiç kimseden incinmemektir. Merhamet; paylaşmaktır, affetmektir ve hoş görmektir. Merhamet, yufka yürekli olmak, sevgi diliyle konuşmaktır.

   

  Değerli Müminler!

   

  Günümüzde yüreklerimizi ve vicdanlarımızı merhametle eğitmeye ne kadar da muhtacız. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu tavsiyesine kulak vermeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var: “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olandır. İçinizde ailesine karşı en hayırlı olan da benim.” 3

   

  O halde Allah’ın emri Peygamberimizin sünneti üzere kurduğumuz yuvalarımızı huzurla buluşturmak, aile olmak ve aile kalmak için gayret gösterelim. Sevgiyle mayalanan aile ocağımızda gönül dilini, nezaketi ve adaleti hâkim kılalım. Ailemizin her bir ferdinin, özellikle çocuklarımızın ve yaşlılarımızın merhamet pınarından kana kana içmesine vesile olalım. Hanemiz, merhamet rehberimiz Allah Resûlü’nün aile saadetinden izler taşısın. Hep birlikte, aileden başlayıp topluma yayılan merhamet medeniyetini yeniden inşa edelim.

  11 Haziran Cuma Hutbesi konusu: Diyanet 11 Haziran Cuma Hutbesi tam metni.. #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir