Petrol
100.28
0.26%
Euro
17.5854
0.21%
Dolar
17.218
0.01%
Altın
964.81
0.22%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
351.494
1.93%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Adana'da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı

  Balığı alırken, balıkta yapılan hilelere dikkat edilmesi gerektiği söylendi. Balıkların taze görünmesi için solungaçlarının boyandığı veya ağırlık için balıklara küçük balık yutturulduğu belirtildi.
  • DHA
  • 19.01.2021 - 12:00
  • Güncelleme : 19.01.2021 - 12:43
  Adana'da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı

  Türkiye’nin zengin yemek kültürü, kıyı kesimlerine balık olarak da yansıyor.

  Denize kıyısı olan kentlerde balık içerikli yemekler çokça tüketiliyor.

  Zengin besin değeri nedeniyle uzmanlar tarafından, en az haftada iki kez tüketilmesi tavsiye edilen balığın satın alınırken tazeliğine dikkat edilmesi öneriliyor.

  BALIKTA HİLELERE BAŞVURULUYOR

  Balıkta bazı işletmelerin maliyeti düşürmek ve daha fazla kâr etmek amacıyla hilelere başvurduğu belirtiliyor.

  Bazı balıkçılar bu hile söylentilerini kesin bir dille reddetse de bazıları ise sayıları az da olsa hileye başvuran kişilerin olduğunu söyledi. Balıkçılar, tüketicileri güvendiği yerlerden alışveriş yapmaları konusunda uyardı.

  Adana'da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı ViDEO

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #1

  "KÜÇÜK BALIK YUTTURUP, SOLUNGAÇLARI BOYUYORLAR"

  Yaklaşık 15 yıldır Adana’da balıkçılık yaptığını ve mesleğini çok sevdiğini dile getiren Ayşe Kılıç (40), tezgahına asla bayat balık sokmadığını söyledi. Bir balığın taze olup olmadığını anlamak için ilk etapta solungacına ve derisine bakıldığını ifade eden Kılıç, “Balığın solungacı parlak kırmızıysa tazedir. Fakat bu işe de hile karıştıranlar olduğunu duyuyoruz. Örneğin, solungaçtaki rengi tutturmak için şırıngayla kırmızı boya enjekte edildiğini duymuştum. Balık ağır çeksin diye büyük balıklara küçük balıkları yutturanlar da varmış.” dedi.

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #2

  "KARBONAT VE TUZ İLE PARLAK GÖSTERİYORLAR"

  Balığın tazeliğinin deri ve göz parlaklığıyla da anlaşıldığını kaydeden Kılıç, taze balığı anlamanın püf noktasına değinerek, “Balık derisine elinizle bastırdığınızda balık çöküp geri düzelmiyorsa bayattır. Eğer elinizi çektiğinizde düzeliyorsa tazedir. Bunun yanı sıra 3’üncü günü geçen ve gözleri solmaya başlayan balığı karbonat ve tuzlu suya sokup şokladıktan sonra tekrar parlak hale getirenler de varmış. İşin kısası bu kişilerin sayısı az olsa da var. İnsanlar ya balığı çok iyi bilecekler ya da balıkçılarını çok iyi tanıyacaklar.” diye konuştu.

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #3

  "BİZDE OLMAZ, VARSA İSTANBUL’DA VARDIR"

  Adana Balıkçılar Çarşısı’nda 45 yıldır balık tezgahı bulunan Selahattin Kaya ise balıkta hile söylentilerine kulak asılmaması gerektiğini ve Adana, Mersin, İskenderun gibi bölgelerde balığa asla hile karışmayacağını söyledi.

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #4

  Hileye başvuran az sayıda balıkçının İstanbul gibi büyük kentlerde olduğunu iddia eden Kaya, “Allah, insana helal lokma nasip etsin. Bizde boya moya olmaz. İstanbul’da olabilir. Buralarda böyle bir şey olamaz. Bu meslek hassas bir meslektir. Bir müşteriyi bir sefer kandırabilirsin. Sonrasında senin tezgahına uğramaz. Kısacası hile yapmanın bir getirisi olmaz.” dedi.

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #5

  Bazı balıkçılar ise bir başka hile yöntemi olarak büyük balıkların gırtlak kısmına olta kurşunu sıkıştırılarak ağırlıklarının artırıldığını ve tartıldıktan sonra temizleme öncesi el çabukluğuyla bu kurşunların çıkarıldığını söyledi.

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #6

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #7

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #8

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #9

  Adana da balıkçılar, bayat balık hilelerini anlattı #10


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir