Adıyaman'da atmaca yavrusu ile lokantacının dostluğu
AA

Her ne kadar medyada yayınlanan insanların hayvanlara yönelik düşmanca tavırları, "dünya nereye gidiyor" sorusunu sormamıza neden olsa da, insanlar ile hayvanların ezeli dostluğunun birçok örneği de var.

İŞ YERİNDE BAYGIN ATMACA YAVRUSU GÖRDÜ

Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Atmalı köyünde lokanta işleten Bülent Dilki, bir süre önce sabah iş yerini açtığında yerde baygın halde yatan atmaca yavrusunu gördü.

Adıyaman'da atmaca yavrusu ile lokantacının dostluğu-Video

BAKIMINA ALDIĞI ATMACA'YA "DOST" ADINI VERDİ

Atmacayı besleyen ve su veren Dilki, tam olarak uçamadığı için kuşu doğaya bırakamadı.

İşletmesine aldığı ve adeta bebek gibi ilgilendiği atmacaya giderek alışan Dilki, kuşa "Dost" adını verdi.

Adıyaman'da atmaca yavrusu ile lokantacının dostluğu

MÜŞTERİLERİ "DOST"UYLA KARŞILIYOR

Lokantaya gelen müşterileri omzuna konan Dost ile karşılayan ve onunla servis yapan Dilki, biraz daha büyümesinin ardından atmaca yavrusunu doğaya bırakmayı planlıyor.

Bülent Dilki, Dost adını verdiği atmacanın çok akıllı olduğunu ve kendisine kısa sürede alıştığını söyledi.

Adıyaman'da atmaca yavrusu ile lokantacının dostluğu

"MÜŞTERİLER DE SEVDİ"

Kuşu etle beslediğini anlatan Dilki, "Buraya gelen müşterilerimiz önce tedirgin oluyor ama daha sonra kendisinin fotoğraflarını çekerek, sevgi gösteriyorlar." dedi.

Adıyaman'da atmaca yavrusu ile lokantacının dostluğu

"KAFESE KOYMADIM, İSTEDİĞİ GİBİ DOLAŞIYOR"

Dilki, Dost'u kafese koymadığını, lokantada kendi doğal ortamındaymış gibi serbest dolaştığını dile getirerek, "Kendisi istediği gibi gezip dolaşıyor. Sürekli omzumda ya da kafamda. Beraber müşterilere yemek hazırlıyoruz. Beni bir an olsun yalnız bırakmıyor. Ben de ona alıştım ve bir dostum gibi. Bu yüzden ona Dost ismini koydum. Biraz büyüdükten sonra doğal ortamına salmayı düşünüyorum." diye konuştu.

Adıyaman'da atmaca yavrusu ile lokantacının dostluğu

"BİR YIRTICI HAYVAN BİLE İNSANLA DOST OLABİLİYOR"

Müşterilerden Mehmet Toprak ise atmacayı gördüğünde önce tedirgin olduğunu, daha sonra uysallığını görünce şaşırdığını söyledi.

İlk defa böyle bir durumla karşılaştığını anlatan Toprak, "Dost, Bülent ağabey ile sipariş almaya geliyor sonra da siparişlerimizi beraber getiriyorlar. Hiç ayrılmıyorlar. Bir yırtıcı hayvan bile insanlara zarar vermiyor, onlarla dost oluyor. Bizler de onlara zarar vermeyelim. Onlar Allah'ın dilsiz kullarıdır. O yüzden doğaya ve canlılara daha saygılı davranmalıyız." ifadelerini kullandı.