Dolar
7.2006
-0.0555%
Euro
8.4636
-0.2251%
Altın
1920.72
0.4544%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
444.286
0.338%
Bitcoin
81953.33
0.6112%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Afyonkarahisar'da cezaevinden çıkarak kendi işini kurdu

  Tahliye edildikten sonra kendisine karşı insanların bakış açısının değiştiğini ve iş bulamadığını söyleyen Seyfettin Yaşar, İŞKUR'un projesine başvurdu.
  • AA
  • 05.07.2020 - 13:17
  Afyonkarahisar'da cezaevinden çıkarak kendi işini kurdu

  Afyonkarahisar'da 36 yaşındaki Seyfettin Yaşar, bir suçtan dolayı 2 yıl hapis cezası aldı. Yaşar, tahliye edildikten sonra yaşadığı şehirde iş aramaya başladı.

  Kendisine uygun iş bulamayan Yaşar, Afyonkarahisar Denetimlik Serbestlik Müdürlüğünce açılan girişimcilik kursuna katıldıktan sonra Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu aracılığıyla, İŞKUR'un "Kendi İşini Kurma Projesi"ne başvurdu.

  HİBE DESTEĞİYLE İŞİNİ KURDU

  İŞKUR İl Müdürlüğündeki incelemenin ardından Yaşar'ın hazırladığı proje, gönderildiği İŞKUR Genel Müdürlüğündeki ilgili komisyonca onaylandı. Yaşar, verilen nakdi hibe desteğiyle kurduğu, alçı ve dekorasyonla uğraştığı iş yerinde geçimini sağlamaya başladı.

  Afyonkarahisar da cezaevinden çıkarak kendi işini kurdu #1

  "CEZAEVİNDEN ÇIKTIKTAN SONRA BAKIŞ AÇISI DEĞİŞİYOR"

  İş yerinde 2'si eski hükümlü 6 kişiye istihdam sağlayan Yaşar, 2013 yılında açık cezaevine girdiğini söyledi.

  Yaşar, "Cezaevi ortamını hiç bilmiyordum ama gördüm ki sen iyi olduktan sonra herkes iyi. Cezaevine girip çıktıktan sonra herkesin bakış açısı değişiyor. Denetimli Serbestlikte bize verilen kurslarda, eğitimlerde, konferanslarda bunların hep bize artı olacağını söylemişlerdi." dedi.

  "ALLAH, DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN"

  Denetimli Serbestlik Müdürlüğü memurlarıyla görüşüp onlardan bilgi alarak projeyi hazırladığını belirten Yaşar, şunları kaydetti:

  "Daha önceden zaten mesleğim alçı ve dekorasyondu. Tabii cezaevi beni etkilemişti. Cezaevinden sonra ne yapacağımı bilmiyordum ve tedirgindim. Projeyi hazırladım ve sundum. Projem onaylandıktan sonra eşya ve ekipmanlarımızı aldık. Geçen yıl işlerim çok güzeldi. Bu yıl da yine şükür güzel gidiyor. Yanımda eski hükümlü çalıştırıyorum. Onlara da iş verdim. Allah razı olsun devletimizden, böyle imkanları tanıyor bize."

  Afyonkarahisar da cezaevinden çıkarak kendi işini kurdu #2

  "ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞ VERMEYE ÇALIŞIYORUM"

  Yaşar, 29 bin lira destek aldığını dile getirerek, "Geri ödemesi olmayan bir destek. İşletmeyi açalı 1.5 yıl oldu. Elimden geldiği kadar eski hükümlülere iş vermeye çalışıyorum. Çünkü ben o zorluğu çektim, biliyorum. Psikoloji altüst oluyor." diye konuştu.

  Adalet Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne teşekkür eden Yaşar, "Bütün hükümlülere projeye katılmalarını tavsiye ederim. Devletimiz böyle bir imkan sağlıyor. Şu anda çok da iyi işlerimiz. Ben daha önce iş bulamıyordum. Eski hükümlü olarak görüyorlardı. Yani değişik gözle bakıyor insanlarımız. Eski hükümlülerin destek almalarını isterim. Kendi meslek dallarında destek alsınlar." ifadelerini kullandı.

  Afyonkarahisar da cezaevinden çıkarak kendi işini kurdu #3

  Afyonkarahisar da cezaevinden çıkarak kendi işini kurdu #4

  Görüş Bildir