Petrol
97.1
0.05%
Euro
18.3863
-0.15%
Dolar
17.8681
-0.01%
Altın
1.027
-0.25%
Borsa
283
-1.57%
Bitcoin
434.920
5.08%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Ağız kokusuyla hastalık analizi

  İngiliz bilim insanları, hastanın sadece nefesini analiz ederek şeker hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi.
  • 03.02.2015 - 07:55
  Ağız kokusuyla hastalık analizi

  Ağız kokusuyla hastalık analizi #1

  İngiltere'de araştırmacılar, sadece nefes analiziyle şeker hastalığını teşhis eden bir yöntem geliştirdi. Her yıl 80 bin çocuğa Tip 1 şeker hastalığı teşhisi konuluyor. Bir otoimmün hastalığı olan şeker, tedavi edilmezse ölümcül olabiliyor. Bu nedenle erken teşhis son derece önemli. Şeker hastalığı, kişinin nefesinin aseton gibi kokmasına neden oluyor.

  AĞIZ KOKUSU SAYESİNDE ŞEKER TANISI

  Oxford Üniversitesi'nden kimya profesörü Gus Hancock'a göre bu kokunun nedeni, hastanın kanında keton adlı kimyasalların birikmesi. Hancock, şunları söylüyor:

  "Şeker hastalarının ağzındaki aseton kokusunun kaynağı, ketondur. Diyabetik ketoasidoza giren yani insulin yetersizliği olan hastaların nefesinin aseton gibi kokması, şeker hastalığını teşhis etmeye yardımcı olur."

  İngiliz uzmanlar, hastanın nefesinde bulunan çok az miktardaki asetonu bile ölçebilen taşınabilir bir aygıt geliştirdi. Aygıtı geliştiren şirketin başkanı Ian Campbell ise "Hasta, bir aygıtın içine nefesini üflüyor. Nefesin içinden, ölçmek istediğimiz organik bileşiği, yani bu durumda asetonu çıkarıyoruz. Nefesin geri kalanı aletin içinden geçip dışarı atılıyor. Ölçüm yapmak için hapsettiğimiz molekülleri kullanıyoruz" diyor.

  NİHAİ TEŞHİS KAN TESTİYLE

  Uzmanlar, aygıtı bir yıl içinde doktor muayenehanelerinde kullanılır hale getirmeyi umuyor. Aygıtın kişisel kullanım için daha küçük boyutlarda da imal edilmesi bekleniyor. Ancak nefes analizi yapan aygıtın sadece erken taramada kullanıldığı, nihai teşhisin kan testi sonucu konulacağı akıldan çıkarılmamalı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir