İHA

Ağrı'da Balık Gölü, manzarasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Son yıllarda artan popülerliği ile kentin önemli destinasyonlarından biri haline gelen Balık Gölü, sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda sunduğu çeşitli aktivitelerle de ziyaretçilere unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

Doğal güzellikleriyle ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor

Taşlıçay ilçesine bağlı Balık Gölü, 2 bin 241 rakımla Türkiye'nin en yüksek tatlı su gölü olma özelliğini taşıyor.

30 kilometrekarelik bir alana sahip olan göl, 37 metre derinliği ile de dikkat çekiyor. Volkanik bir set gölü olan Balık Gölü, kendine özgü endemik birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Biyoçeşitliliği ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor

Gölde bulunan iki adadan biri olan küçük adada kadife ördekler kuluçkaya yatarken, gölde ise kırmızı benekli alabalık, siroz sazanı ve aynalı sazan gibi balık türleri yaşıyor.

Balık Gölü çevresinde ise kartal, tavşan, şahin, keklik, tilki, martı, kurt, yaban ördeği, bıldırcın ve çulluk gibi hayvanlar gözlemlenebiliyor.

Doğal güzellikleri ve zengin biyoçeşitliliği ile eko turizm için de ideal bir yer olan gölde tekne turları da düzenleniyor.

Ziyaretçiler göl çevresinde trekking, kampçılık, doğa yürüyüşü ve bisiklet turları gibi aktiviteler yapabiliyor. Su sporları için de Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olan gölde kano, kürek sörfü ve balıkçılık gibi su sporları yapılabiliyor.

"Doğası gördüğünüz gibi bir şey söylememize gerek yok"

Türkiye'nin en yüksek rakımlı gölü özelliğini taşıyan eko turizme de müsait olan Balık Gölü'nün kendine özgü endemik birçok bitki ve hayvan türünü barındığını söyleyen işletme sahibi Yakup Birlik, “Son 4 yıldır burada turizme yönelik işletmecilik yapmaya çalışıyorum. Türkiye’nin en yüksek tatlı gölünün bulunduğu Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Balık Gölü, burada yaz aylarında çok fazla rağbet görüyor, çünkü muhteşem bir doğası var. Doğal Alabalığımız var kırmızı benekli, siyah benekli alabalığımız var, gölde siroz sazanı var, aynalı sazanımız var. İnsanlar genelde cumartesi, pazarları, hafta içi ve hafta sonları buraya gelirler, burada piknik yaparlar. Burada balık restoranımız var, balık yerler gölde tekne turlarımız var. Adamız var 2 tane, ada ve yarımada orada gider dolaşırlar. Burada Dağı’na gelen yerli ve yabancı turistler, Ağrı Dağı’ndan indiklerinde, birer, ikişer gün kamp yaparlar burada gezerler buranın havasını alırlar. Ağrı Dağı’na adapte olabilmek için çoğu gruplar, buraya gelir ve 2 gün burada kalırlar çünkü vücutları Ağrı Dağı’na çıkacakları yüksekliğe alınabilmesi için, doğası gördünüz gibi bir şey söylememize gerek yok, bitki örtüsü olsun, balık çeşitleri olsun, havası olsun zaten yaz-kış 30 dereceyi geçmez. Sıcak bir iklimi yok buranın, bütün yaz boyunca zaten burası serin. İnsanlar gelip burada kamp kurarlar, mangal yakarlar, burada insanlar kamelyayı kiraladıktan sonra dışarıdan getirilebilecek hiçbir şeyin yasağı yoktur.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)