Petrol
84.45
-0.49%
Euro
17.781
0.51%
Dolar
18.5032
0.30%
Altın
963.53
-0.25%
Borsa
3268
0.06%
Bitcoin
354.137
-5.93%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  Ağrı'nın Mollakara köyünde 'altın' madeni bulundu

  Yapılan sondaj çalışmalarının ardından altın bulunan Ağrı'da, iş dünyasının canlanması bekleniyor. Altın keşfinin, bölgedeki işsizlik sorununa çözüm olacağı düşünülüyor.
  • DHA
  • 28.10.2020 - 10:02
  Ağrı'nın Mollakara köyünde 'altın' madeni bulundu

  Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Mollakara köyünde altın madeni bulmaya yönelik sondaj faaliyetleri gerçekleştirildi.

  Mollakara köyüne yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıktaki merada yapılan araştırma sonuçlarıyla ilgili sevindirici haber, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhittin Güldal'dan geldi.

  Güldal, kurumun internet sitesinde "Ağrı'da çok güzel bir rezerv bulduk. Bununla alakalı son çalışmalarımız bitti. Önümüzdeki mart-nisan ayı gibi tesisimizin temelini atacağız. İnşallah orada 400- 500 kişiyi de istihdam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

  KÖYÜN TAŞI TOPRAĞI ALTIN

  TMSF Başkanı'nın açıklaması en çok 70 haneli 500'den fazla nüfusu bulunan Mollakara köyünde yaşayanları sevindirdi.

  Altın haberini duyan köylüler hem mutlu oldu hem de çok şaşırdı.

  Heyecanla çalışmaların başlamasını beklediklerini söyleyen Muhtar Bünyamin Çiftçi, "Köyümüzde altın bulunduğunu duyunca çok şaşırdık. Köylülerin hepsi bana nasıl olduğunu sordu. Yapılan sondajlar da gösteriyor ki köyümüzün dağı, taşı, toprağı altın. Burada 500'e yakın kişinin çalıştırılacağı söyleniyor. Bizim köyümüzün insanı da burada çalışacak. Hatta, buradan büyük kentlere göç edenlerin bile geri döneceklerine inanıyorum. Köyümüz ve çıkarılacak altınla da Türkiye'nin kaynakları gelişecek, millet iş, aş sahibi olacak." dedi.

  "BÖLGE EKONOMİSİNİ CANLANDIRACAK"

  Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, altın madeninin Ağrı iş dünyasını heyecanlandırdığını söyledi.

  Altın rezervinin kente yapılacak yatırımların hem ülke hem de bölge ekonomisini canlandıracağını belirten Alpaslan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  "TMSF Başkanımızın açıkladığı haber bizi heyecanlandırdı. Tabii daha önceden Ağrı Diyadin ilçemizde ciddi bir kaynağın olduğunu biliyorduk. Fakat bu ayrı bir müjde oldu bizim için. Bu müjde, Ağrı ve 7 ilçesi olarak hepimizi oldukça sevindirmiştir. Burada inanıyorum ki bu müjdeli haberden sonra Ağrı'nın havası ve iş dünyasına bir umut geleceğini düşünüyoruz. Bu haber açıklanmadan Ağrı'da bir olumlu hava esti ve burada çalışacak kardeşlerimiz, işçilerimiz için de ayrı bir güzel durum olacak. Çünkü takdir edersiniz ki ilimizde ciddi bir işsizlik sorunu var. İnanıyorum ki bu haber istihdam konusunda da olumlu katkı sağlayacak.

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #1

  Gönül ister ki böyle yer altı kaynaklarımız değerlendirilsin. İlimizde bu kaynaktan çıkarılan madenin burada işletilip, diğer bölgelere dağıtılması daha iyi olacaktır. Burada Sayın Cumhurbaşkanımıza şükürler olsun ki sürekli müjdeli haberler veriyor. Takdir edersiniz geçen Karadeniz'de verdiği doğal gaz müjdesi ile birlikte bu müjdenin de Ağrı'dan olması ciddi anlamda bizi mutlu etmiştir. Hele ki bu altın rezervi haberini de açıklayacaksa ciddi bir rezerv olduğu için kendisi açıklıyor. Bu da bizi daha çok hem ümitlendirdi hem de sevindirdi. Bu rezervin burada değerlendirilmesi hem ilimiz hem bölgemiz hem de ülke ekonomimiz için çok önemli bir gelişme olacaktır. Bunun yanında Ağrı yer altı kaynakları bakımından önemli bir ilimiz. İnşallah diğer kaynaklarımız da değerlendirilir."

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #2

  "İŞSİZLİK SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİNE KATKISI OLACAK"

  Altın rezervinin işlenmeye başlamasının ekonominin yanında bölgedeki işsizliğe de çare olacağını belirten Ağrı Kuyumcular Odası Başkanı Yaşar Ulutaş, "Aldığımız bu haber son derece önemli ve sevindirici bir haber. Aldığımız duyumlara göre tespit edilen rezerv Diyadin ilçemizde. Tabii ki bu her şeyden önce ülke ekonomisi için önemli bir gelişme. Yerel bazda da Ağrı ekonomisi için çok önemli. Biliyorsunuz Ağrı'da işsizlik önemli bir sorun. Bu sorunun çözümüne katkısı büyük olacak.

  İnşallah böyle güzel haberleri almaya devam ederiz. Biz ülkemizin gelişmesi için elimizden gelen her şeyi yaparız. İnsanlarımızın iş bulması, ekmek sahibi olması en önemli faktördür. Bu haber bizi çok sevindirdi. Böyle bir habere sevinmemek mümkün değildir. En az 400- 500 kişi iş bulacak. Bu çok önemli bir rakam." diye konuştu.

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #3

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #4

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #5

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #6

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #7

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #8

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #9

  Ağrı nın Mollakara köyünde altın madeni bulundu #10


  Görüş Bildir