Petrol
93.62
-4.62%
Euro
18.2499
-0.02%
Dolar
17.9556
-0.01%
Altın
1.027
-1.15%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
435.451
-0.67%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu

  Ankara'nın Çubuk ilçesinde yaşayan ve hobi amaçlı aldığı 12 civcivle kaz yetiştiriciliğine ilk adımı atan ev hanımı İlknur Türkmen, bir yılda çiftlik sahibi oldu.
  • AA
  • 25.04.2021 - 03:00
  • Güncelleme : 25.04.2021 - 03:34
  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu

  Koronavirüs salgını birçoğumuzun hayatını kısıtladı, hareket alanımızı daralttı. Ancak buna rağmen edineceğimiz küçük hobilerle mutlu olabilir, kendimizi ve ailemizi eğlendirebilir, hatta bundan para bile kazanabiliriz.

  İlknur ablamız, bunu başabilenlerden biri.

  ASTIM HASTASI OLDUĞUNDAN EVE KAPANDI

  Ankara'nın Çubuk ilçesine bağlı Yavuz Selim Mahallesi'nde yaşayan 55 yaşındaki Türkmen, salgını sürecinde astım hastası olması nedeniyle tedbirlere uyarak evinde vakit geçirmeye başladı.

  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu-Video

  HOBİ AMAÇLI ALDIĞI YAVRULARLA 300 HAYVANLIK SÜRÜ YAPTI

  Bu sırada pazarda gördüğü kaz yavrularını çok şirin bulan ve onları beslemeye karar veren Türkmen, hobi amaçlı başladığı kaz yetiştiriciliğinde hayvanın yumurtasına ve etine talebin çok yüksek olduğunu gördü.

  Bir yılda 300 hayvanlık sürüye ulaşan, yumurta ve etlik hayvan siparişlerine yetişmeye çalışan Türkmen, kendisi gibi kaz yetiştirmek isteyenlere de yumurta vermeye başladı.

  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu #1

  "KAZLAR SAYESİNDE PARA KAZANMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIM"

  İlknur Türkmen, işine kazanç elde etmek amacıyla başlamadığını ancak kaz etine ve yumurtalara talebin yüksek olduğunu görerek hayvan sayısını artırdığını dile getirerek, "Kaz yetiştiriciliği sayesinde hayatımda ilk kez para kazanmanın mutluluğunu yaşadım." dedi.

  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu #2

  "SAĞLIĞIMI KORUDUM, İYİ VAKİT GEÇİRDİM VE PARA KAZANDIM"

  Eşinin asgari ücretle çalıştığını, bu nedenle kazdan elde ettiği gelirin aile ekonomisine önemli katkı sağladığını aktaran Türkmen, şunları belirtti:

  "Pandemi süresine de denk gelen kaz yetiştirme merakım sayesinde hem evimde durdum, sağlığımı korudum hem hoşça vakit geçirdim hem de kazanç elde etmeye başladım. İsteyen herkese hem kaz hem de damızlık kaz yumurtası veriyorum. Kuluçka makinem yok, ben de başkasının makinesini kullanarak yavru elde ediyorum. Bu işi imkanlarım ölçüsünde daha da büyütmek istiyorum."

  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu #3

  "HER GÜNÜM DOLU DOLU GEÇİYOR"

  Kazın etinin ve yumurtasının çok lezzetli ve faydalı olduğunu aktaran Türkmen, "Bahçemdeki kaz sayısı 300'e kadar çıktı, bunun 200'ünü geçtiğimiz ay sattım. Yerli ve linda türlerinde iki cins kaz yetiştiriyorum. Salgın döneminde kazlarla uğraştığım için hiç sıkılıp bunalmadım. Onlarla aynı çocuklarım gibi ilgileniyorum. Her günüm bu şekilde dolu dolu geçiyor." dedi.

  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu #4

  Türkmen, yetiştirdiği kazların 3-4 kilogram ağırlığa ulaştığını ve büyüklüklerine göre 150-200 liradan alıcı bulduğunu bildirerek, kaz yumurtasının tanesinin ise 8 liradan satıldığını sözlerine ekledi.

  Ankaralı ev hanımı, hobi için aldığı civcivlerle kaz çiftliği kurdu #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir