Dolar
7.7068
0.0766%
Euro
8.9862
0.1125%
Altın
1851.21
-0.6568%
Borsa
1101.28
-0.1242%
G. Altın
459.261
-0.5142%
Bitcoin
79407.18
0.6555%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Antalya'da donörün eşi, organ nakline rıza göstermedi

  Tek isteğinin nakil olduğunu belirten Musa Koca, karaciğer bulunması için çağrı yaptı.
  • DHA
  • 07.09.2020 - 09:38
  • Güncelleme : 07.09.2020 - 09:38
  Antalya'da donörün eşi, organ nakline rıza göstermedi

  Antalya'da yaşayan 60 yaşındaki Musa Koca, 7 ay önce karnında oluşan şişlik nedeniyle gittiği hastanede, karaciğerinde 2 tümör olduğunu öğrendi.

  Musa Koca, Kepez Devlet Hastanesi'nde 15 gün tedavi gördü. Daha sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Koca, burada da 2.5 ay boyunca çeşitli tetkiklerden geçirildi ve kendisine karaciğer nakli olması gerektiği söylendi.

  ÖNCE GÜZEL, ARDINDAN KÖTÜ HABER ALDI

  Musa Koca, eşi Selnaz Koca ile birlikte hastanenin Organ Nakli bölümüne kayıt yaptırdıktan bir süre sonra güzel haberi aldı. Selnaz Koca'nın erkek akrabası Ü.K. adlı vericinin karaciğer dokusu verebileceğini söylemesinin ardından Musa Koca, özel bir hastaneye geçiş sağladı.

  Özel hastanede kayıt ve diğer işlemleri hallettikten sonra Koca ve eşine, kötü haber ulaştı. Ü.K., Musa Koca'ya, eşinin nakil için rızası olmadığını söyledi. Hayal kırıklığına uğrayan Musa Koca ve eşi, evlerine döndü.

  Antalya da donörün eşi, organ nakline rıza göstermedi #1

  "EŞİ RAZI OLMAYINCA NAKİL İPTAL OLDU"

  7 ay önce evinde oturduğu sırada karnında şişlik oluştuğunu anlatan Musa Koca, eşi ve yakınlarının kendisini aynı gün hastaneye götürdüklerini söyledi.

  Koca, "Orada bana kilo verdireceklerini söylediler ve kilo vermeye başladım. Yapılan tetkiklerle beraber 2.5 ay hastanede kaldım. Sonrasında karaciğer nakli gerektiğini söylediler. Beni hastanenin organ nakli bölümüne gönderdiler. Orada 1 hafta yattım, verici çıktı. Buna çok sevindik. Ardından nakil işlemleri için özel bir hastaneye gittik. İşlemleri yaptık, her şey hazırdı.

  Ancak karaciğer verecek kişinin eşi razı olmayınca nakil iptal oldu. Ü.K.'nin oğlu engelli olduğu için eşi, ilerde zor durumda kalabileceklerini düşünerek kocasının nakil yapmasına rıza göstermedi. Vazgeçince biz de evimize döndük. Karaciğeri de bulamadık." diye konuştu.

  Antalya da donörün eşi, organ nakline rıza göstermedi #2

  "YATAĞA DÜŞERSE NAKİL ÇÖZÜM OLMAYACAK"

  Karaciğer bulunmazsa zayıflayacağını, yatağa bağlı kaldıktan sonra karaciğer bile bulunsa çare olmayacağını belirten Koca, "Tek isteğim nakil. Yardım istiyorum, bir yerden karaciğer bulunmasını ve bana nakledilmesini istiyorum." dedi.

  "SADECE EŞİM VAR, BAŞKA KİMSEM YOK"

  Selnaz Koca ise eşinden başka kimsesi olmadığını ve vatandaşlardan duyarlı olmalarını istedi.

  Koca, "Birileri sesimizi duyar da karaciğer verirse çok mutlu olurum. Eşimin durumu çok kötü, sesimizin duyulmasını istiyorum. Benim sadece eşim var, başka kimsem yok. O yanımda olmazsa ben çok kötü olacağım." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir