Euro
10.8133
0.62%
Dolar
9.3151
0.58%
Altın
530.66
0.81%
Borsa
1.417
0.54%
Bitcoin
578.589
2.87%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Antalya'da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor

  Elektronik atıklardaki metalleri ayrıştırıp, sıvı haline getiren iki arkadaş, her gün en az 1 gram altın elde ediyor.
  • DHA
  • 21.09.2021 - 18:47
  • Güncelleme : 22.09.2021 - 04:06
  Antalya'da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor

  Antalya'da yaşayan özel güvenlik görevlileri Cemil Şahin ve Haluk Arlı, 4 yıl önce internette araştırma yaptıkları sırada, elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde edilebileceğini öğrendi.

  Evde hobi olarak altın ayrıştırmaya çalışan Şahin ve Arlı, yaptıkları çalışmalar sonucunda evde her gün 1 gram altın elde etmeyi başardı.

  Çöp ve hurdacılardan topladıkları elektronik atıkları eve getirip ayrıştırarak sıvı haline getirdikleri altını çökerten Şahin ve Arlı, içi oyulmuş patatesin içine koyuyor.

  Şahin ve Arlı, yoğun ısı altında patatesin içindeki kırmızı toprak halindeki çökeltiyi ısıtarak, ayrışan altını çıkarıyor.

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #1

  24 AYAR SAF ALTIN ELDE EDİLİYOR

  Haluk Arlı, elektronik atıkları çöplerden, hurdacılardan temin ettiklerini söyledi. Belli formüllerle elektronik atıklardan altın, gümüş, paladyum ve bakır elde ettiklerini anlatan Arlı, “Ürünlerin kendine göre sistemleri var. Önce bakır ve gümüşünü alıyoruz. Farklı formüller kullanarak sıvı haline getiriyoruz. Sıvıda bakır ve gümüşü ayırdıktan sonra altını çökertip toz ya da kırmızı toprak haline getiriyoruz. Kırmızı toprağı patatesin içinde eriterek, 24 ayar saf altın elde ediyoruz" dedi.

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #2

  "ÇÖPE ATACAĞINIZA EVDE İŞLEYİN"

  Altını, bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan hafıza kartlarından elde ettiklerini aktaran Cemil Şahin ise şöyle konuştu:

  "Hafıza kartları üzerinde bulunan altın kaplamadan, altın elde ediyoruz. Bunlar saf 24 ayar altın kaplama ürünler. Evdeki atık elektronik eşyaları çöpe atacağımıza bunları evde kullanılan temizlik ürünleriyle işleyerek kendi madenimizi oluşturuyoruz. Bunları yakarak ya da evde kullanılan çamaşır suyu gibi temizlik ürünleriyle eriterek saf altın haline getiriyoruz. En iyi iletken olduğu için bütün elektronik cihazlarda altın, gümüş, paladyum ve bakır kullanılmıştır."

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #3

  "ALTINI PATATESTEN ÇIKARIYORUZ"

  Elektronik atıklardan altın elde edilmesinin yaygınlaşmasını amaçladıklarını anlatan Cemil Şahin, “Herkes evinde 1 günde 1 gram altın yapabilir. Avrupalı yapabiliyorsa biz neden yapmayalım, dedik ve başardık. Altını patatesten çıkarıyoruz. Çünkü patatese altın yapışmıyor" dedi.

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #4

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #5

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #6

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #7

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #8

  Antalya da iki arkadaş elektronik atıklardaki altınları ayrıştırıyor #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir