Euro
9.033
0.24%
Dolar
7.4787
0.27%
Altın
442.1
0.98%
Borsa
1.557
2.12%
Bitcoin
270.197
0.74%
-0ºC
İstanbul
Açık -0 C

  Antalya'da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı

  Kurak geçen yaz döneminde yağış alan Antalya'da Düden Şelalesi çağlamaya başladı. Düden Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.
  • DHA
  • 06.01.2021 - 14:07
  • Güncelleme : 06.01.2021 - 14:12
  Antalya'da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı

  Yaz- kış binlerce turistin ziyaret ettiği Düden Şelalesi'nde, su akışının hızlanmasına neden olan son yağmurlarla birlikte şelalenin suyunda ciddi oranda artış oldu.

  Şelaleyi gezmeye gelen turistler, bol bol fotoğraf çektirdi. Şelalenin üst kısmında başlayıp, akış yönüne doğru yürüyüş yollarında dolaşmayı ihmal etmeyen tatilciler, manzaraya hayran kaldıklarını söyledi.

  Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle kalabalıktan uzak kalıp doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyen Antalyalıların yanı sıra tatil için yurt dışından gelen turistlerin de akın ettiği şelalenin görsel güzelliği, suyun gür akmasıyla bir kat daha arttı.

  RENKLER, RUHU DİNLENDİRİYOR

  Yaz aylarına göre su debisinde gözle görülür artışın yaşandığı şelalenin çevresindeki ağaçlar ve doğa, pastel renkleriyle gözlere hitap edip ruhu dinlendiriyor.

  "DOĞA HARİKASI BİR YER"

  Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen şelalenin İşletme Sorumlusu Müdür Rıfat Ünal, yılda 1 milyon ziyaretçinin şelaleyi gezip görme imkanı yakaladığını söyledi. Ünal, "Ziyaretçilerimizin büyük çoğunluğu yabancı turistler. Yaz aylarında suyun debisinde tarımsal sulamaya bağlı olarak bir düşüş gözleniyor. Tamamen kesilmesi söz konusu değil. Kış aylarında ise yağmurlar, su akışının daha gür ve dikkat çekici olmasını sağlıyor. İşte bu aylarda tam anlamıyla şelale görünümü kazanıyor. Antalya içinde doğa harikası bir yer." dedi.

  "ŞELALEYİ BESLEYEN KANALA ÇÖP ATMAYIN"

  Düden Şelalesi gibi Antalya için önemli bir turizm noktasının birtakım olumsuzluklardan etkilendiğini anlatan Rıfat Ünal, "Su yaklaşık 40 kilometre kanaldan geçerek şelaleye ulaşıyor. Yol üzerinde vatandaşlar kimi zaman kanala çöp atıyorlar. Bu çöpler buraya kadar iniyor. Büyükşehir Belediyesi olarak temizlemek için elimizden gelini yapıyoruz, fakat çevre duyarlılığı için vatandaşlarımızdan kanala plastik şişe ve çöpler atmamalarını istiyoruz." diye konuştu.

  İSTANBUL'DAN GELİP ŞELALEYİ GEZDİLER

  Üç günlük tatil için ailesiyle birlikte İstanbul'dan Antalya'ya gelen Hüseyin Cem Özkaya, "Şelalenin ismini çok duymuştum. Ailemle birlikte gezme fırsatı yakaladım. Çok güzel tertemiz havası olan bir yer." dedi.

  Doğa tutkunu olduğunu ve doğanın korunmasını istediğini anlatan Derya Özkaya, "Koronavirüs kısıtlamaları doğanın kendine gelmesini biraz da olsa sağlamış. Şelaleyi saatlerce izledim. Ruhum dinlendi." diye konuştu.

  İRAN'DAN GELEN MİSAFİRLERİNİ GEZDİRDİ

  7 yıldır Türkiye'de yaşayan İranlı Peli Kadari, İran'dan gelen misafirlerine şelaleyi gezdirdi. Yılda birkaç kez şelaleye geldiğini anlatan Kadari, "Burayı çok beğeniyorum. Gerçekten doğa olarak çok güzel bir yer. İran'dan gelen misafirlerim de burayı gördüklerinde şaşkınlıklarını ve mutluluklarını ifade etti." dedi.

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #1

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #2

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #3

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #4

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #5

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #6

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #7

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #8

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #9

  Antalya da yağışlar sonrası Düden Şelalesi çağladı #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir