Artvin'de döner partisi, korona vakalarını artırdı
DHA

Artvin'de, koronavirüs tedbirlerinden sonra sıfırlanan vakalar yeniden artışa geçti.

İldeki vaka sayısı birkaç günde 20’ye yükselince İl Pandemi Kurulu Toplantısı düzenlendi. Vali Yılmaz Doruk başkalığındaki toplantıda; özellikle il dışından kente gelen kişilerin, 14 günlük karantina sürecine uyması için kolluk kuvvetlerinin denetimlerini artırması kararlaştırıldı.

BURSA'DAN GELENLER, DÖNER PARTİSİ YAPTI

Toplantıda konuşan Vali Doruk, kentte görülen 20 vakanın 15’inin Bursa’dan gelenlerde görüldüğünü, bu kişilerin, komşularıyla birlikte döner partisi yaptığını ifade etti.

Doruk, "Bu kişiler, virüsü de etrafındaki kişilere bulaştırdı. Özellikle il dışından gelen vatandaşlarımızın, 14 günlük karantina sürecine uyması gerekiyor. Bu yayılma süreci olağan bir şey ve durum bizi şaşırtmadı. Çünkü Artvin, izole bir kent değil. Önemli olan bunu iyi tespit edip, sayının artmasını engellemektir.

"TEDBİRLERİ ALMAZSAK, SALGININ ÖNÜNÜ KESEMEYİZ"

Bursa’dan bir vatandaşımız, arabayla Artvin’e gelmiş, belli ki orada bir bulaş almış, gelirken de arabada bulunan diğer kişilere bulaştırmış. Gereken tüm tedbirleri almamız gerekiyor, almazsak bunun önünü kesemeyiz." diye konuştu.

Artvin’de yeniden artan vakaların kaynağı ‘döner partisi’ -1

"MİLLETE DÖNER YEDİRİYOR, VİRÜSÜ DE YEDİRMİŞ"

Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde de benzer durumlar olduğunu söyleyen Doruk, "Bursa’dan gelmiş aynı kişi, virüsü 5 kişiye bulaştırmış ve bu 5 kişi de, hanesindeki diğer insanlara virüsü bulaştırmış. Bursa’dan gelmiş ve ertesi gün döner partisi yapmış, millete döner yediriyor, aslında virüsü de kişilere yedirmiş. O yüzden hastalığın seyri mart ve nisan aylarında nasıl ilerlediyse şu anda da aynı gidiyor. Dolayısıyla tedbirler kaçınılmaz.” dedi.

Artvin’de yeniden artan vakaların kaynağı ‘döner partisi’ -3

Artvin’de yeniden artan vakaların kaynağı ‘döner partisi’ -4

Artvin’de yeniden artan vakaların kaynağı ‘döner partisi’ -5

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)