Ayder, Kurban Bayramı öncesi misafirlerini ağırlıyor
AA

Rize'nin dünyaca ünlü Ayder Yaylası, hafta sonunu değerlendirmek, günlük yaşamın yoğunluğundan uzaklaşmak ve aynı zamanda bayram tatillerini geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Yaylayı, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Ancak, yerli ziyaretçilerin yanı sıra, özellikle Arap turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği Ayder Yaylası, bu sezon koronavirüs salgını nedeniyle sessizliğe büründü.

TULUM EŞLİĞİNDE KARŞILANDILAR

Bu süreçte altyapı çalışmalarına ağırlık verilen Ayder, Kurban Bayramı'na az bir süre kala yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Şelaleleri, doğal güzellikleri ve kaplıcalarıyla ilgi çeken, ziyaretçilerin tulum eşliğinde karşılandığı Ayder Yaylası'nda, bayram tatilinde yoğunluk bekleniyor.

Turizmci Erdal Sarı Ayder Yaylası'nda altyapı çalışmalarının mart ayında başladığını belirterek, "Yolumuz açıldı. Yeni ışıklandırmalar yapıldı. Otopark çalışmaları devam ediyor." dedi.

Ayder, Kurban Bayramı öncesi misafirlerini ağırlıyor

YOĞUNLUĞUN ARTMASI BEKLENİYOR

Sarı, işletmelerin hizmet vermeye başladığını ifade ederek, "Kurban Bayramı öncesi bir yoğunluğumuz var. Daha da yoğun olmasını bekliyoruz. Misafirlerimiz gönül rahatlığıyla gelebilirler. Burada güzel doğayı yaşayacakları bir atmosfere sahip olacaklar. Tüm misafirlerimizi Ayder Yaylası'na bekliyoruz." diye konuştu.

Kurban Bayramı'nda ziyaretçi sayısında artış yaşayacaklarını kaydeden Sarı, şöyle devam etti:

"Şu an otellerde doluluk oranı yüzde 70 civarında. Bayramda yüzde 100'e çıkacağını tahmin ediyoruz. Misafirlerimizin gelmeden önce sorun yaşamamaları için rezervasyonlarını yaptırmaları istiyoruz. Konaklama anlamında bir sıkıntı yaşamalarını istemiyoruz. Doğamız güzel. Kaplıcamız, yaylalarımız, şelalelerimiz, balığımız, balımız ve muhlamamız, vazgeçilmez değerlerimiz. Bölgemiz geniş bir coğrafyaya sahip. İnsanlarımızın gezip dolaşacakları alternatif yerlerimiz var."

Ayder, Kurban Bayramı öncesi misafirlerini ağırlıyor

"İŞLETMELERİMİZ BÜTÜN TEDBİRLERİ ALDI"

Sarı, işletmelerin koronavirüs kapsamında bütün tedbirleri aldıklarına işaret ederek, "İşletmelerimiz bu kapsamda misafirlerini ağırlıyor. Maske, mesafe ve hijyen konusunda gerekli önlemleri titizlikle yerine getiriyor." dedi.

Turizm işletmecisi Ömer Altun ise turizme kaldıkları yerden devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Pandemi sürecindeyiz. Biz esnaf olarak gerekli tedbirleri aldık. Gelecek misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi yine tüm misafirlerimizi bekliyoruz. Pandemi sürecinde insanlarımız biraz bunalmış olabilir. İnsanlarımız doğanın güzel olduğu yerlere akın akın geleceklerdir. Bunun başında da Ayder Yaylası'nın olduğuna inanıyorum."

Ayder, Kurban Bayramı öncesi misafirlerini ağırlıyor

"YAZI VE KIŞI AYRI GÜZEL"

Ayder Yaylası'nın, dünya çapında farklı ve özel bir yer olduğunu vurgulayan Altun, şunları söyledi:

"Buranın yazı ve kışı ayrı güzel. Karadeniz'de turizmin başkenti Ayder Yaylası'dır, diyebiliriz. Maalesef pandemi sürecinden dolayı Arap turistler gelemiyor. Her şeyin başı önce sağlık diyoruz. Devletimizin turizme teşvik için verdiği kredilerle ve katkılarla iç turizmde bir canlılık var."

İstanbul'dan gelen 61 yaşındaki Habibe Aksoy da Ayder Yaylası'nın çok güzel olduğunu, bu güzel ortamı gezerek temiz hava aldıklarını dile getirdi.

Ayder, Kurban Bayramı öncesi misafirlerini ağırlıyor

Ayder, Kurban Bayramı öncesi misafirlerini ağırlıyor