İHA

Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü yoğun ilgi görüyor.

Dünyanın ikinci Türkiye’nin en büyük krater gölü olma özelliğinin yanında elle beslenen ayılarla da sıkça gündeme gelen Nemrut, kış ayları öncesinde son ziyaretçilerini ağırlıyor.

Vatandaşların sık sık gezmek ve piknik yapmak için gittiği Nemrut'ta karşılamayı ise ayılar yapıyor.

Araçların önünü kesiyorlar

Burada ziyaretçiler ayıları elleri ile besledikleri için bozayılar da bunu alışkanlık haline getirdi.

İnsanlardan kaçmayan ayılar, araba yolunda sürü halinde gezerek araçların yolunu kesiyor.

Kendi doğal ortamlarından çok vatandaşların getirdiği gıdalarla beslenen ayılar, bölgeye insanların gitmemesi ile sıkıntı yaşayabilecekleri belirtildi.

"Yakın zamanda inlerine çekilecekler"

Bölgede gözlem yapan Cihan Önen, bölgeye gelen vatandaşların tek başına yürüyüş yapmamalarını ve dikkatli olmalarını istedi.

Önen, şu ifadeleri kullandı:

Bölgede ayı popülasyon bir hayli artmıştır. Bu hayvanlar yaz ayıları boyunca hazıra alıştırıldı. Piknikçiler ayıları elle beslemeye çalıştı. Çöpler derken ayılar bir hayli hazıra alıştılar. Önümüzde çetin bir kış var. Fakat bu hayvanlar pasifize olduğu için yemek bulmakta zorlanıyorlar. Bu açıdan insanlar bu hayvanları elle beslemeye çalışmasınlar. Hatta bölgede yalnız başlarına da yürümesinler. Ayılar bir hayli agresifler. Doğaseverlerle birlikte bölgede yalnız yürüyemiyoruz. Buradaki hayvanlar araçlardan ve insanlardan artık yiyecek bekleme durumuna geldiler. Araçları durduruyor, insanlara saldırma eğilimleri var. Şu anda aç ve tehlikelidirler.

İnsanlar tek başlarına yürümesinler. Kesinlikle ayıları elle beslemeye çalışmasınlar. Biz buna defalarca şahitlik ettik. Bunlar içerisinde yaralananlarda oldu. Önümüzde çetin bir kış var. Nemrut’ta da kış çok çetin geçmekte. Bunlar doğal ortamlarda besin bulmakta zorlanabilirler. Yakın zamanda inlerine çekilecekler. Bu açıdan onları zor bir süreç bekliyor. Bu hayvanlar istedikleri besinleri dağda kolaylıkla bulabiliyorlar. İnsanların onları beslemelerine ihtiyaçları yoktur. Zaten şu anda Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü personeli de bölgede gerekli uyarı tabelalarını asmıyorlar. Vatandaşları da uyarıyorlar. Vatandaşlardan ricamız bu uyarıları dikkate almalarıdır.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)