Petrol
112.45
0.37%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.789
2.67%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Burdur'da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek

  Mars'a yönelik çalışmalar yürüten NASA'nın dikkatini çeken Salda için bilim insanları bir araya gelecek.
  • 14.05.2022 - 13:17
  • Güncelleme : 14.05.2022 - 13:19
  Burdur'da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dünyaca ünlü Salda Gölü için çalıştay düzenleyecek.

  Salda Gölü, Mars'taki Jezero Krateri'ndeki eski göle benzerliğiyle dikkati çekiyor.

  "Dünya'dan Mars'a bir pencere"

  Gölün dünü, bugünü ve geleceği, 5-7 Haziran'da Burdur'da düzenlenecek "Dünya'dan Mars'a bir pencere: Salda ve Burdur Gölleri" çalıştayında ele alınacak.

  5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Burdur'da başlayacak çalıştayda, Salda Gölü ve çevresinde bugüne kadar yapılan tüm bilimsel çalışmalar ve bilimsel bulguların ortak bir platformda paylaşılması amaçlanıyor.

  Jezero Krateri'ndeki eski göle benziyor

  Söz konusu göl, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından Mars 2020 misyonunda hedef alan olarak seçilen Jezero Krateri'ndeki eski göle, "jeolojik ve mineralojik" benzerliğe sahip tek göl olma özelliğini taşıması nedeniyle dünyanın ilgisini çekiyor.

  Bakanlık, Salda Gölü'nün ekosistemi ve jeolojik önemi dolayısıyla korumaya ve insan baskısını azaltmaya yönelik bir dizi çalışma başlattı.

  Bilimsel çalışmalara ağırlık verildi

  Özellikle bilimsel çalışmalara ağırlık verildi. Bugüne kadar yapılan tüm bilimsel çalışmaların ve bilimsel bulguların ortak bir platformda paylaşılması amacıyla Salda Gölü ve Burdur Gölü'nün jeolojik ve biyolojik yapısı, önemi, geçmişi, bugünü ve geleceğini tartışmak üzere, burada bilimsel çalışmalar gerçekleştiren akademisyenler, ilgili kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ile doğaseverler Burdur'da düzenlenecek çalıştayda buluşacak.

  Burdur da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek #1

  Çalıştaya katılacak kurum ve kuruluşlar

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde, Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi, Yeşilova Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Mehmet Akif Üniversitesi, Jeoloji Mühendisleri Odası, Sedimantoloji Çalışma Grubu, Jeolojik Mirası Koruma Derneği, Doğa Araştırmaları Derneği ve diğer paydaşların katılımıyla yapılacak çalıştay, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde başlayacak, 7 Haziran'a kadar devam edecek.

  Sonuç bildirgesi koruma çalışmalarına bilimsel zemin oluşturacak

  Çalıştaya, NASA'da Mars'a ilişkin bilimsel çalışmalar gerçekleştiren bilim insanlarının da çevrimiçi katılması planlanıyor.

  Ulusal ve uluslararası ölçekte gerçekleştirilecek çalıştayın ardından hazırlanacak sonuç bildirgesiyle Salda Gölü ve çevresinin koruma çalışmalarına, bilimsel bir zemin oluşturması, alanın gelecek nesillere en güzel şekilde aktarılmasında önemli bir adım olması planlanıyor.

  Burdur da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek #2

  Burdur da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek #3

  Burdur da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek #4

  Burdur da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek #5

  Burdur da Salda Gölü çalıştayı düzenlenecek #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir