Euro
9.6654
-0.33%
Dolar
8.0788
-0.33%
Altın
452.61
-0.5%
Borsa
1.403
1.8%
Bitcoin
523.303
2.65%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C

  Bursa'da boşandığı eşinden olan oğlunun adını ve soyadını değiştirdi

  Bursa'da yaşayan Belgin Ürkel, boşandığı eşinden olan oğlunun adı ile soyadını değiştirmek için verdiği hukuk mücadelesini 12 yıl sonra kazandı.
  • DHA
  • 03.03.2021 - 11:55
  • Güncelleme : 03.03.2021 - 13:34
  Bursa'da boşandığı eşinden olan oğlunun adını ve soyadını değiştirdi

  Bursa'da yaşayan 42 yaşındaki Belgin Ürkel, 2006 yılında 3 aylık hamileyken boşanma kararı aldı.

  Açtığı boşanma davası, 2009 yılında sonuçlanan Belgin Ürkel, o tarihte 3 yaşında olan oğlu Özgür’ün velayetini de aldı.

  3 YAŞINDAYKEN AÇTIĞI DAVA KABUL EDİLMEDİ

  Oğluyla, birlikte yaşamaya başlayan Belgin Ürkel, aynı yıl çocuğunun ‘Özgür' olan adını ‘Yağız’, soyadını da ‘Ürkel’ olarak değiştirmek için Aile Mahkemesi'ne başvurdu.

  Ancak oğlu henüz 3 yaşındayken açtığı dava, mahkeme tarafından kabul edilmedi.

  Bursa da boşandığı eşinden olan oğlunun adını ve soyadını değiştirdi #1

  OĞLUNUN 15 YAŞINDA AD VE SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

  Belgin Ürkel, oğlu 15 yaşına geldiğinde avukatı Batuhan Arısoy aracılığıyla Bursa 5'inci Aile Mahkemesi'ne 2’nci defa başvurdu. Avukat Batuhan Arısoy mahkemeye sunduğu dilekçesinde; lisanslı su topu sporcusu olan çocuğun anneyle soyadı farklılığı nedeniyle arkadaşları arasında sorun yaşadığını, bu sebeple psikolojisinin bozulduğunu ileri sürdü.

  Mahkeme, annenin talebini yerinde bularak, değişikliğin çocuğun psikolojisine olumlu etki yapacağına karar verdi. Karar doğrultusunda çocuğun babası tarafından verilen 'Özgür' adı Yağız olarak değiştirildi. Ayrıca çocuğa annesinin soyadı verildi.

  Bursa'da boşandığı eşinden olan oğlunun adını ve soyadını değiştirdi VİDEO

  "ÇOCUĞUMUN ANNESİ OLDUĞUMU İSPATLIYORDUM"

  Karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren anne Belgin Ürkel, "Daha önce de ismini değişmek istedim ama dava olumsuz sonuçlandı. Herhangi bir emsal dava da yoktu. Üzerinden biraz zaman geçti. Oğlum ilkokulda bir sıkıntı yaşamadı. Daha sonra ortaokula başladığı zaman bir gün ağlayarak eve geldi. 'Bana kimse Yağız demiyor, Özgür diye hitap ediyor' dedi. Bu duruma çok üzülmüştü. Yağız'ın biraz büyümesini bekledim. İsim ve soy isim değiştireceğimiz için oğlumun da karar vermesini istedim. Daha sonra avukatla görüşüp dava sürecini başlattık. Karşı taraf itiraz etmedi. O açıdan avantajımız oldu. Oğlum lisanslı su topu oyuncusu. Orada da adı ve soyadı farklılığından dolayı sıkıntı yaşıyordu. Resmi dairelerde de sorun yaşıyorduk. Gerekçeli kararla birlikte dava sonuçlandı. Oğlum da karardan memnun. Böyle düşüncesi olan insanlar, soyadı değişikliği yapmak isterlerse aynı yolu izleyebilirler. Her isteyen anne, dayatma olmadan kendi soyadını çocuğuna verebilmeli.” dedi.

  Bursa da boşandığı eşinden olan oğlunun adını ve soyadını değiştirdi #2

  "MAHKEMEDEN EMSAL KARAR ÇIKTI"

  Açtıkları dava sonucunda mahkemeden emsal bir karar çıkardıklarını belirten Avukat Batuhan Arısoy, "Çocuğun anneye verilmesinin nedeni, bakım yükünün ağır olması, anneye muhtaç olması. Genelde çocuğun velayeti anneye verilir. Medeni kanunumuza göre boşanan ailelerde çocuklar babanın soyadını taşımak zorundadır. Boşanma davası sonucunda genellikle velayet annelerde kalıyor; ancak her konuda soyadı farklılığından dolayı kadınlar çocuklarının annesi olduğunu ispatlamak zorunda kalıyor. Bu bir külfet. Çocuk da okulda hem arkadaşlarına hem çevresine bunu açıklarken zorlanıyor. Bu sebeplerden ötürü Bursa 5'inci Aile Mahkemesi'ne başvurduk ve gerekçemiz haklı bulundu" diye bilgi verdi.

  Bursa da boşandığı eşinden olan oğlunun adını ve soyadını değiştirdi #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir