Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.411
-1.06%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Çocuğunuzu iyi tanıyarak geleceğe hazırlayın

  Sizde her anne ve baba çocuğunun öz güvenli, girişken ve sorumluluk sahibi bir birey olmasını istiyorsanız, onun iç dünyasını ''iyi'' tanımalısınız.
  • 03.01.2015 - 17:04
  Çocuğunuzu iyi tanıyarak geleceğe hazırlayın

  Çocuğunuzu iyi tanıyarak geleceğe hazırlayın #1

  Çocuğunuzun beyin gelişimini desteklemek adına anne babalarında çocuklarına sağlayabilecekleri yaşantısal deneyimler vardır ki aslında ilk adımla annenin hamilelik sürecinde başlar. Bu dönemden itibaren çocuğu ile duygusal bağ kurmaya başlayan anne hem onun dünyaya gelişine kendisini daha kolay hazırlar hem de onun dünyaya geldikten sonra her türlü gelişimine fırsat vermesini kolaylaştırır.

  Bilfen Okulları Ana okulları Koordinatörü Mihrap Divrengi diyor ki, çocuk dünyaya geldikten sonra ise anne ve babaların unutmaması gereken en önemli şey, o çocuğun bir eşinin daha olmadığıdır.

  Her çocuğun kendine ait özellikleri vardır

  Tüm bireysel farklılıkları ile her çocuk kendine has ve özeldir. Çocuğu “iyi” tanımak onun gelişmeye uygun yönlerini bulmayı kolaylaştıracaktır. Bu sebeple çocuğu her aşamada tarafsız gözlemlemek önemlidir. Eğer çocuk bir problem durumu ile ilgili fazla çaba sarf etmek istemiyor ise bu durum onun henüz yetersiz olduğu bir konu olduğuna işaret edebilir. Bunu fark etmek oldukça önemlidir.

  Çocuğunuzu iyi tanıyarak geleceğe hazırlayın #2

  Çünkü çocuğunuzun her zaman yetenekli olduğu yönlerini desteklemeniz gerektiği gibi, desteklenirse başarılı olabileceği yönlerini de göz ardı etmemeniz gerekir. Çocuğun dünyaya geldiği andan itibaren onun gelişimine uygun ne kadar bol çevresel uyaran sunarsanız çocuğunuz da o derece kendini geliştirme fırsatı bulacaktır.

  Bu zengin uyarıcılarla dolu çevrede ise çocuğun kendini özgür hissetmesi ve “ben yapabiliyorum” demesi ise onun kendisine güven duymasından geçer. Çocuk kendine güvenirse öz güvenli olur, “parmak kaldırmak”tan ve kendini ifade etmekten çekinmez. Güvenin temelinde ise sevgi ve ilgi yatar. Bu yüzden çocuğunuzun geleceği için ona gereken ilgi ve sevgiyi göstermeli ve onu bu şekilde geleceği hazırlamalısınız.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir