Dolar
7.9358
1.5756%
Euro
9.3876
1.3331%
Altın
1904.17
-1.0625%
Borsa
1198.32
-1.0887%
G. Altın
485.776
0.4734%
Bitcoin
102661.77
2.7749%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Denizli'de doktorlar, salgına karşı 'kınalı ellerle' savaşıyor

  Denizli'de, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ön cephede görev yapan sağlık çalışanları, ellerine yaktıkları kınalarla motive oluyor.
  • AA
  • 13.10.2020 - 05:27
  Denizli'de doktorlar, salgına karşı 'kınalı ellerle' savaşıyor

  Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de sağlık çalışanları, çoğunlukla zor şartlar altında, hayatlarını tehlikeye atarak, bazen de sevdiklerinden kendilerini soyutlamak zorunda kalarak, koronavirüs salgını ile en ön saflarda mücadele ediyor.

  ELLERİNE KINA YAKTILAR

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi dahiliye yoğun bakım servisi çalışanları da özveriyle görevlerini sürdürüyor.

  Ağır hastaların iyileşmesi için kendi hayatlarını ortaya koyan sağlık görevlileri, ellerine yaktıkları kına ile dikkati çekiyor.

  Denizli de doktorlar, salgına karşı kınalı ellerle savaşıyor #1

  PAÜ İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Akbudak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgının ülkede görülmeye başladığı andan itibaren hastalarını iyileştirmek için çaba gösterdiklerini belirtti.

  Salgın ile mücadele sırasında acı olaylara tanıklık ettiklerini dile getiren Akbudak, geçtiğimiz günlerde ise 100 yaşındaki bir hastayı alkışlarla normal servise uğurladıklarını söyledi.

  Denizli de doktorlar, salgına karşı kınalı ellerle savaşıyor #2

  ANNEM "BU DA BİR SAVAŞ, KINANI YAKALIM" DEDİ

  Sağlık çalışanlarının koronavirüsle mücadelesinin devam edeceğini anlatan Akbudak, şöyle konuştu:

  "Annem bir gün bana 'Oğlum askere giderken kınanı yaktık. Bu da bir savaş, kınanı yakalım.' diyerek ellerime kına yakıp hastaneye öyle uğurladı. Biz hastanede dualarla mücadele ettik. Kınalı eller sanki zırhım olmuştu ve beni çok motive etmişti. Kınayı gören ekip arkadaşlarım 'Hocam kına nedir, savaşa mı gidiyoruz?' diye söylemişti. Benim için bu da bir savaş. Böyle düşünürsek daha çok motive olacağına inanan ekibim de benden etkilenerek yoğun bakıma kına yakıp geldiler."

  Denizli de doktorlar, salgına karşı kınalı ellerle savaşıyor #3

  "KINALI ELLER" EKİBİ

  Akbudak, hastanedeki ekibine "kınalı eller" ismini verdiklerini söyledi.

  Ekipteki herkesin ellerinin kınalı olduğuna değinen Akbudak, "Personelim 'Artık biz de kına yakalım.' dediler. Biz bu yola baş koyduk. Aynı savaş ve hayatın yeni bir dönemi gibi. Başka hastalar için bu şekilde mücadele edersek başarı elde edebileceğimize inanıyorum. Annem memlekete döndü. Artık eşim kınamı yakıp beni hastaneye uğurluyor." diye konuştu.

  Virüsle mücadelede herkese görev düştüğünü ifade eden Akbudak, yoğun bakımın, kurallara uymayan insanlarla dolu olduğunu sözlerine ekledi.

  Denizli de doktorlar, salgına karşı kınalı ellerle savaşıyor #4

  Denizli de doktorlar, salgına karşı kınalı ellerle savaşıyor #5

  Görüş Bildir