Euro
10.1053
0.67%
Dolar
8.2864
0.17%
Altın
489.76
0.26%
Borsa
1.448
-0.9%
Bitcoin
463.001
-4.50%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Denizli'de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu

  Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezine getirilen 4 yavru sincap, hayata tutunmayı başardı.
  • İHA
  • 04.05.2021 - 00:50
  • Güncelleme : 04.05.2021 - 08:41
  Denizli'de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu

  Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi, 4 minik sincabın hayata tutunmasını sağladı.

  AĞAÇ KOVUĞUNDA BİTKİN 4 YAVRU SİNCAP BULUNDU

  Korucuk Mahallesi'nde duyarlı bir vatandaş, yaklaşık 2,5 hafta önce yerde duran bir ağaç parçasının kovuğunda ıslak ve bitkin halde 4 yavru sincap buldu.

  Henüz 1-1,5 aylık oldukları ifade edilen sincaplar ölmek üzereyken Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından tedavisi yapılmak üzere Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi’ne teslim edildi.

  Burada yapılan kontrolde yavru sincapların uzun süredir aç oldukları belirlenirken, annelerinin ise öldüğü tahmin edildi.

  Denizli'de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu-Video

  Denizli de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu #1

  DOĞAL HAYATA ALIŞTIRILACAKLAR

  Hemen tedavilerine başlanan sincaplar, çok küçük oldukları için bir süre Büyükşehir Belediyesi veteriner hekimleri tarafından enjektöre süt doldurularak anne şefkatinde beslendi.

  Daha sonra ceviz, fındık ve meyve gibi besinleri de yemeye başlayan yavrular, 2 haftadan fazla süren tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuştu.

  Minik sincaplar, kendileri için yapılan ahşap yuvaların yaşam bölgelerindeki ağaçlara yerleştirilmesinin ardından doğal hayatlarına bırakıldı.

  Yavru sincapların bir süre burada doğal hayata alışmalarının takip edileceği kaydedildi.

  Denizli de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu #2

  "DUYARLI VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ"

  Denizli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi Veteriner Hekimi Elvan Alkaya, bitkin bir halde bulunan yavru sincapların kendilerine ulaştırılmasının hemen ardından tedavilerine başladıklarını belirtti.

  Sokak hayvanlarının yanında vahşi doğada bulunan hasta, yaralı ve kaza geçirmiş hayvanlara da müdahale ettiklerini anlatan Alkaya, “Yavru sincapları da korumaya aldık. Onları büyüttük ve onlar için güzel yuvalar yapıp doğal yaşam alanlarına bıraktık. Günlük olarak takiplerini yapmayı sürdüreceğiz. Bir süre doğaya alışmalarını takip edeceğiz. Duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

  Denizli de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu #3

  "HER CAN, BİZİM İÇİN KIYMETLİ"

  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, sokak hayvanlarına modern şartlarda hizmet veren ve Türkiye’ye örnek olan tesisin zaman zaman vahşi doğaya da şefkat elini uzattığını söyledi.

  Yavru sincaplara anne şefkatinde bakılarak hayatta tutulduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, "Tüm canlılar bize emanet, her can bizim için çok kıymetli. Bu kapsamda tüm canlılara sahip çıkmamız, onları korumamız gerekiyor. Çünkü bu dünya hepimizin, bunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Emeği geçen veteriner hekimlerimize, duyarlı vatandaşımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu.

  Denizli de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu #4

  Denizli de ölmek üzereyken bulunan yavru sincaplar hayata tutundu #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir