Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Dipsiz Göl, 1.5 metre su seviyesine ulaştı

  Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda yasal izinle yapılan define kazısı sonucu yok olan ve eski haline dönüştürülmesi için su takviye edilen Dipsiz Göl, su tutmaya başladı.
  • DHA
  • 09.06.2020 - 14:37
  Dipsiz Göl, 1.5 metre su seviyesine ulaştı

  Gümüşhane kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki Dipsiz Göl'de, 'define' söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu.

  Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğü'nce, ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi.

  İŞ MAKİNELERİYLE KAZILDI

  Bölgede, geçen yıl 6 Kasım'da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarma ekipleri, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi. Kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de 4 gün sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırıldı.

  Dipsiz Göl buz tutan karın erimesi ile su tutmaya başladı İZLE

  TAŞ VE TOPRAK YIĞINI HALİNE DÖNDÜ

  Buzul Çağı'ndan kalma, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'de tamamlanan kazı çalışmalarının ardından ekipler, alandan ayrıldı. Yol seviyesi ile birleştirilen göl alanı taş ve toprak yığını haline döndü.

  2 MÜDÜR, 1 MEMUR AÇIĞA ALINMIŞTI

  Olayın duyulmasının ardından, tepki çeken kazıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği tarafından başlatılan çifte soruşturma kapsamında; Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Müze Müdürü Elif Öktem ile müze müdürlüğü çalışanı Yunus Ağa açığa alındı.

  Dipsiz Göl, 1.5 metre su seviyesine ulaştı #1

  Gümüşhane Valiliğince de kazı izni raporunun özensiz hazırlandığı açıklandı. Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi ve Ankara Barosu, Dipsiz Göl’de define arama ruhsatı veren sorumlular hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan kamu davası açılması için savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

  EYLEM PLANI HAZIRLANDI

  Kazı sonrası toprak doldurularak kapatılan Dipsiz Göl'ün, eski haline döndürülmesi için çalışma başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan 4 maddelik eylem planı kapsamında göl için alana dökülen, dayanıksız toprak çıkarıldı. Yerine ise suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküldü.

  Dipsiz Göl, 1.5 metre su seviyesine ulaştı #2

  GÖL ÇEVRESİNİN KORUNMASI

  Silindirle tabanı hazırlanan göl alanına, yandaki dereden boru hatlarıyla doğal kaynak suyu verilmeye başlandı. Çalışmalar, Gümüşhane Valiliği'nin koordinesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce akademisyen ve jeologların nezaretinde yürütüldü. Göl çevresinin flora ve endemik türlerinin korunmasına yönelik de çalışma gerçekleştirildi.

  SU TUTMAYA BAŞLADI

  Kış aylarında yağan karla, Dipsiz Göl alanı dolmuştu. Göl, karın yaz ayları ile erimeye başlamasıyla su tutmaya başladı. Rehabilitasyon çalışmalarının ardından kar sularının erimesiyle göl çanağında su seviyesi, 1.5 metreye ulaştı. Gölün bulunduğu yamaçtaki karların erimesiyle birlikte göldeki su miktarının daha da artacağı belirtildi. Kurbağaların yüzdüğü gölde canlı yaşam da canlanmaya başladı.

  Dipsiz Göl, 1.5 metre su seviyesine ulaştı #3

  ESKİ HALİNE DÖNECEK

  Uzmanlar, bölgedeki kuraklık nedeniyle göle doğal ortamdan biraz daha su takviyesinin yapılmasını önerdi. Gümüşhane Valiliği ekipleri, uzman önerileri doğrultusunda alanın yakınındaki dereden bölgeye bir miktar su aktarımını sağlayacak. Göl böylece eski haline dönmüş olacak.

  Dipsiz Göl, 1.5 metre su seviyesine ulaştı #4(Dipsiz Göl'ün eski hali)

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir