Euro
15.1813
-0.32%
Dolar
13.6240
-0.19%
Altın
786.7320
-0.17%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
512.715
0.52%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Diyanet'ten organ bağışı fetvası

  Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, belli şartlar karşılandığında organ naklinin dinen caiz olduğunu söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 03.11.2021 - 14:43
  • Güncelleme : 03.11.2021 - 15:37
  Diyanet'ten organ bağışı fetvası

  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında, farkındalık oluşturmak maksadıyla çeşitli organizasyonlar düzenleniyor.

  Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan da konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, yaptığı açıklamada, İslam'ın insan hayatı ve sağlığına çok önem verdiğini, bir insana hayat vermenin bütün insanlara hayat vermekle eş değer olduğunu vurguladı.

  "BELİRLİ ŞARTLAR SAĞLANDIĞINDA CAİZDİR"

  Organ bağışıyla insanlara hayat verildiğini söyleyen Kılıç, "Din İşleri Yüksek Kurulumuz başta olmak üzere Müslüman ülkelerdeki pek çok fetva konseyi ve İslam alimleri, belirli şartlar dahilinde organ naklinin caiz olduğu yönünde görüş beyan etmişlerdir. Zira İslam'a göre insan hayatının korunması dinin vazgeçilmez değerlerindendir. İslam, sağlığın korunmasına büyük önem vermiş, hastalık durumunda da tedavi cihetine gidilmesini istemiştir. Organ nakli de günümüzde bir tedavi yöntemi olarak kabul edildiğinden, belirli şartlar sağlandığı takdirde organ bağışına dinen onay verilmektedir." dedi.

  "BAŞKA ÇARENİN OLMADIĞININ TESPİT EDİLMESİ..."

  Naklin caiz olabilmesi için bazı şartlar gerektiğini hatırlatan Kılıç, "Kurulumuz öncelikle, organ ve doku naklinin caiz olabilmesi için zaruret halinin bulunması gerektiğini ifade etmiştir. Bu doğrultuda, hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için uzmanlar tarafından organ naklinden başka çarenin olmadığının tespit edilmesi ve hastalığın bu yoldan tedavi edilebileceğine dair kanaatin oluşması gerekir." ifadelerini kullandı.

  "ORGANI ALINAN KİŞİ ÖLMÜŞ OLMALI"

  Organı alınan kişinin ölmüş olması gerektiğini söyleyen Kılıç, "Eğer organ, canlı bir insandan alınacaksa bu organın, alınan kişide temel bir hayati fonksiyonu devre dışı bırakmaması, organ veya dokusu alınacak kişinin buna izin vermiş olması ya da yakınlarının rızasının sağlanması önem arz etmektedir. Ayrıca alınacak organ veya doku nakli karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması ve bunun devlet kontrolü altında yapılması, organ bağışının caiz olabilmesi için en önemli şartlardandır." diye konuştu.

  Diyanet ten organ bağışı fetvası #1


  Görüş Bildir