Euro
11.1302
0.93%
Dolar
9.5983
1.25%
Altın
555.45
1.37%
Borsa
1.521
0.11%
Bitcoin
577.949
1.39%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi

  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbej evinde, piyanist Tuluyhan Uğurlu ve dengbej Seyithan Koç piyano ile Kürtçe uzun havaları harmanladı.
  • İHA
  • 09.10.2021 - 20:06
  • Güncelleme : 09.10.2021 - 22:16

  Diyarbakır'da piyanist ve besteci Uğurlu, Tarihi Sur ilçesinde bulunan Dengbej evinde düzenlenen programda, dillere destan sevdaların, doğanın, acının, hüznün, çoğu zaman gidenin ardından yakılan Kürtçe ağıtları ve uzun havaları anlatan dengbejler ile buluştu.

  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi VİDEO

  PİYANO İLE UZUN HAVA YORUMU

  Etkinlikte dengbej Seyithan Koç, 'Cembeli' parçasını, Tuluyhan Uğurlu'nun çaldığı piyano eşliğinde seslendirirken, daha sonra Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu için bestelediği Kürtçe uzun havayı okudu.

  Vali Karaloğlu, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, yerel değerleri, kültürel unsurları koruma ve gelecek nesillere aktarma noktasında kendilerini görevli hissettiklerini söyledi.

  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi #1

  "ULUSLARARASI TANINIRLIĞA KAVUŞACAK"

  Valilik ve belediye olarak dengbejlere değer verdiklerini ifade eden Vali Karaloğlu, “Onlara sosyal medya üzerinden konserler yaptırıyoruz. Dengbejlerimiz belki çok yakın zamanda uluslararası tanınırlığı olan bir müzik grubuna dönüşecek" dedi.

  Vali Karaloğlu, yerel kültürün en önemli sözlü taşıyıcıları dengbejlerle evrensel bir sanatçı Uğurlu’nun yaptıkları icrada, müziğin dilinin birbirine ne kadar yakın olduğunu gördüklerini belirtti.

  Dengbej Koç’un kendisine yaptığı sürpriz için teşekkür eden Vali Karaloğlu, “Yarın akşam Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezimizde 2021 -2022 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat sezonunun açılışını yapacağız. Bu sene sezonumuza yine bölgemizin en önemli değerlerinden birisi şair ve mutasavvıf Feqiyê Teyran ismini verdik. Yarın akşam Tuluyhan Uğurlu'nun orada bize bir konseri olacak, sizleri bekliyoruz” diye konuştu.

  "TÜM DÜNYAYA KONSER VERMEK İSTİYORUZ"

  Çok köklü bir kültür mirasının mekanında dengbejlerle beraber olmanın, onları dinlemenin ve beraber meşk etmenin kendisi için büyük mutluluk olduğunu vurgulayan Uğurlu, "İnşallah bir proje haline getirip dengbejlerimizle tüm dünyada konser vermek istiyoruz. Bunu yapabiliriz. Burada olduğum için duygulandım, şeref duydum" şeklinde konuştu.

  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi #2

  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi #3

  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi #4

  Diyarbakır’da piyano eşliğinde uzun hava denemesi #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir