Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
377.733
2.41%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  Dünya barışı için Mersin'den KKTC'ye yüzecekler

  Paralimpik milli yüzücüler Berk Kamanlı ve Hamit Demir, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıl dönümünde, dünyaya barış mesajı vermek için Mersin'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yüzecek.
  • AA
  • 11.01.2019 - 23:53
  • Güncelleme : 11.01.2019 - 23:53
  Dünya barışı için Mersin'den KKTC'ye yüzecekler

  Berk Kamanlı ve Hamit Demir, Dünya Markalar Derneği ve Dünya Yaşlılık Derneği'nin bünyesinde hayata geçirilecek, "Kır Zincirlerini Şampiyonluğa Koş" projesi kapsamında, Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümünden 15 gün önce kulaç atmaya başlayarak, 20 Temmuz'da Girne sahilinde olacak.

  Sporcular, maratonun hazırlıklarına şimdiden başlarken, en büyük desteği ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldıklarını belirtti.

  Kamanlı, 10 yaşından itibaren Türkiye'yi yurt dışında temsil ettiğini belirterek, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu'nda eğitim gördüğünü, yüzme antrenörü olarak mezun olduğunu ifade etti.

  Dünya barışı için Mersin den KKTC ye yüzecekler #1

  ÇANAKKALE VE İSTANBUL BOĞAZLARINI BİRLİKTE GEÇTİLER

  Kamanlı, Çanakkale ve İstanbul Boğazı'nı Hamit Demir ile beraber geçtiklerini söyleyerek, şunları dile getirdi:

  "Ülkeme faydalı olacak, dünyayaTürkiye'yi tanıtacak bir proje üzerinde çalıştım. Bu konuda bir ilki gerçekleştirmeyi düşündüm ve bunu kendi denizimizde gerçekleştirmek istedim. Silifke'den Girne Limanı'na yüzme fikri, 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yılı olması dolayısıyla ortaya çıktı. Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıl dönümünde dünyaya barış mesajı vereceğiz ve 'Barış için yüzüyoruz' diyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da desteğini açıklaması üzerine kararlılığımız daha da arttı. 15 günlük maratonun sonunda dünyaya, güçlü bir barış mesajı vereceğimize inanıyoruz. Bayrağımızı Kıbrıs'ta barış için dalgalandıracağız."

  Yerli ve milli birçok projelerinin bulunduğunu dile getiren Kamanlı, Hazar Denizi'ni kimsenin yüzerek geçmediğini, bir ilki daha gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Kamanlı, daha sonra İstanbul'dan Atina'ya, oradan da Cebelitarık Boğazı'na geçmeyi planladıklarını belirterek, "Bu çok uzun bir maraton. Altı ayda bitirebileceğimiz bir proje." ifadesini kullandı.

  Dünya barışı için Mersin den KKTC ye yüzecekler #2

  "TÜRKİYE'MİZ, GÜZEL PROJELERLE CAZİBE MERKEZİ OLACAK"

  Dünyaya eli ve ayağı olmadan gelen 26 yaşındaki milli paralimpik yüzücü Hamit Demir ise Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduğunu, aynı üniversitenin siyaset ve sosyal bilimler alanında yüksek lisans eğitimine devam ettiğini dile getirdi.

  Yüzme branşında 6 yıldır milli sporcu olduğunu anlatan Demir, kendi klasmanında Türkiye şampiyonluğu bulunduğunu, uluslararası ve ulusal madalyalar aldığını kaydetti. Demir, hazırladıkları projeyle, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıl dönümünde dünyaya barış mesajı vereceklerini vurguladı.

  Başka projeler üstünde de çalıştıklarını anlatan Demir, "Türkiye'yi yaptığımız projelerle cazibe merkezi haline getireceğiz. Bu projeleri hayata geçirmek için daha çok desteğe ihtiyacımız var." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir