Petrol
76.63
0.63%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.250
-0.13%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Edirne'de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı

  Turistik bölgede yazlıkları bulunan vatandaşlar, vakalardaki artış nedeniyle memleketlerine dönmedi. Yazlıkçılar, soba kurduğu yazlıklarında kış için hazırlık yaptı.
  • DHA
  • 21.11.2020 - 08:54
  • Güncelleme : 21.11.2020 - 09:23
  Edirne'de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı

  Koronavirüs vakalarının artış göstermesinin ardından, yazlıkları bulunan vatandaşların bir kısmı yaz tatillerini uzattı.

  Saros Körfezi kıyısında bulunan Edirne'nin turistik ilçesi Enez'de yazlıkları bulunan vatandaşlar, kışı geçirmek için hazırlık yapmaya başladı.

  İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne'den ilçedeki yazlıklarına gelenler, doğalgaz bulunmayan evlerinde sobaları kurdu.

  DOAĞL YAŞAMDA GÜVEN HİSSİ

  Büyük çoğunluğu emeklilerden oluşan tatilciler, Enez'de kalarak hem koronavirüsten korunup hem de doğal yaşamda kendilerini güvende hissettiklerini dile getirdi. Kurdukları sobaların üzerinde yemeklerini pişirip, çaylarını demleyen tatilciler, salgın nedeniyle kalabalıktan uzaklaşıp, doğal bir yaşamı tercih ettiklerini söyledi.

  "TATİLİ UZATTIK, SOBAMIZI KURDUK"

  Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinden kışı geçirmek için Enez'e gelen emekli Melek Yönel (68), koronavirüs salgını nedeniyle yazlıklarına geldiklerini söyledi.

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #1

  Kurdukları soba üzerinde yemeklerini pişirip, çaylarını demlediklerini belirten Yönel, "Salgında kalabalıktan kaçıyoruz. Burada hava temiz. Burada doğalgaz olmadığı için soba kurduk ama iyi ki burada kalmışız. Soba sıcaklığı çok daha güzel. Salgın geçene kadar burada kalmayı düşünüyoruz." dedi.

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #2

  "KORONAVİRÜS BAHANE OLDU"

  Hem kendilerini hem de çocuklarını düşündükleri için yazlıklarında kaldıklarını belirten eşi Alaatin Yönel, (70) ise, "Koronavirüs bize bahane oldu, tatilimizi uzattık. Yaşımız itibari ile hem kendimizi hem çocuklarımızı düşündüğümüz için yazlıkta kaldık. Allah ömür verirse burada kalmaya devam edeceğiz. Balık tutmaya gidiyoruz, ormanda geziyoruz. Sobamızı kurduk, ben sobayı yakıyorum, eşim yemek yapıyor." diye konuştu.

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #3

  "İSTANBUL'A DÖNMEDİK"

  Koronavirüs vakalarının en çok görüldüğü İstanbul'da yaşayan emekli Nurcan Sezer, Enez'de kendilerini güvende hissettiklerini belirterek, "İstanbul'a dönecektik ama koronavirüs salgını olduğu için dönemedik. Yazlıkçılar ilk defa burada bu kadar uzun kaldık, çok mutluyuz. Burada yazlıkçı arkadaşlarla sohbet ediyoruz. Telefon yok, bilgisayar yok ve eskiden olduğu gibi komşularımızla sohbet ettiğimiz o günlere geri döndük." dedi.

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #4

  "SOBAMIZI KURDUK, SALGIN BİTENE KADAR BURADAYIZ"

  Soba kurup, koronavirüs salgını bitene kadar yazlıklarında kalacaklarını söyleyen emekli Necdet Dıramalı, daha önce kışın, sitelerinde kimsenin kalmadığını belirtti. Salgın nedeniyle çok insanın evlerine soba kurup, kışı geçirmeye hazırlandığını belirten Dıramalı, "Koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kurdukları sobalar, elektrikli ısıtıcılarla yaşamlarını sürdürüyorlar. Burada ortam sakin ve en önemlisi koronavirüs salgınından ve her türlü hastalıklardan korunmak için ailemizi, komşularımızı yakınlarımızı etkilememek ve bu hastalığa yakalanmamak için burada kalıyoruz. Salgın bitene kadar burada kalmayı düşünüyoruz. Kışlık yakacağımız yeterli olacak şekilde var." ifadelerini kullandı.

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #5

  "NÜFUSUMUZ 6 BİNE YAKLAŞTI"

  Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, "İlçemizde 7 bin 500 yazlık konutumuz var, bunlardan yaklaşık bin 200 civarı dolu. Bursa, İstanbul, Tekirdağ gibi illerden gelenleri kapsıyor. Koronavirüs salgınının artması sebebiyle ilçemize talepler de artıyor. Yazlıklarda kalan sayımız her geçen gün artmakta. Kışın 4 bin 200 olan nüfusumuz bu artış ile birlikte 6 bine yaklaştı. Enez Belediyesi olarak Edirne Valiliği ile ortak yürüttüğümüz çalışma ile mahalle, iş yerleri ve alışveriş noktalarını sürekli dezenfekte edip, salgına karşı önlemlerimize devam ediyoruz." diye konuştu.

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #6

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #7

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #8

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #9

  Edirne de yazlıkçılar sobayı kurup, tatili uzattı #10


  Görüş Bildir