Ege’de yaz gitmeyince balıklar da gelmedi: Fiyatlar cep yakıyor
İHA

Ekim ayının sonuna yaklaşılmasına rağmen hava sıcaklığının 32 derecelerde seyrettiği Aydın’da, yaşanan sıcaklığa rağmen balıkçılar tezgahları çeşit çeşit balıklarla süsledi.

Balıkların kilogram fiyatı 100 TL ile 500 TL arasında değişirken vatandaşların en çok hamsi kilosu 100 TL olan hamsi ve sardalya balığı tükettiği belirtildi.

"Yaz gitmediği için balıklar yeterince gelmedi"

Aydın’da en fazla balık tüketimin hafta sonları olduğunu belirten balıkçılardan Seyfi Kartal, şu ifadeleri kullandı:

Eylül ayında denizde av yasağının kalkması ile birlikte denize açılıp balık tutmaya başladık. Ancak balıklar da iklimsel değişikliklerden etkilendi galiba. Balıklar takvim yapraklarına göre değil hava sıcaklığına göre hareket ediyor. Soğuğu çok seviyorlar. Takvimler kışı göstermesine rağmen bölgede halen yaz mevsimi yaşanıyor. Yaz gitmediği için balıklar yeterince gelmedi. Soğukların artmasına paralel olarak balıkların da artmasını bekliyoruz.

Aydınlıların balığa gösterdiği ilgiden ve satışlardan memnun olduklarını belirten balıkçılar, hanımlara yardımcı olmak için balıkları temizlenmiş olarak teslim ettiklerini isteyenler için de kızartma işlemi de yaptıklarını belirtti.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)