Dolar
7.6398
0.1888%
Euro
8.8847
-0.2077%
Altın
1859.8
-0.4315%
Borsa
1128.61
0.8083%
G. Altın
457.252
-0.1539%
Bitcoin
81022.28
-0.5193%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C
  • Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları...

  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları...

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektrikli Scooterlara yönelik yönetmelik düzenleneceğini duyurdu. Peki, Elektrikli Scooter yönetmeliği nedir? İşte E-Scooter yönetmelik detayları...
  • AA
  • 14.09.2020 - 09:19
  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları...

  Elektrikli Scooter'lar son dönemlerde kolay ulaşımı nedeniyle sıkça tercih edilen ulaşım araçları olarak karşımıza çıkıyor.

  Her yaştan bireyin kullanımı açısından eğlenceli ve pratik gelen Elektrikli Scooterlar, bulunduğu bölgeler dahilinde rahatlıkla kullanılabilirken, küçük yaş gruplarında da tehlike arz etmeye başladı.

  ELEKTRİKLİ SCOOTER YÖNETMELİĞİ NEDİR?

  Trafikte sorun yaşanmaması ve kazaya mahal verilmemesi için Elektrikli Scooterlarda yeni bir düzenlemeye gidilecek.

  Peki, Elektrikli Scooter kullanmak için hangi şartlar gerekli olacak? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? Elektrikli Scooter Yönetmeliği'nin detayları neler? Haberimizde...

  Son dönemde kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooterların kullanımı için düzenleme geliyor.

  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları... #1

  ULAŞTIRMA BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU'NUN ELEKTRİKLİ SCOOTER YÖNETMELİĞİ AÇIKLAMASI

  Elektrikli Scooter Yönetmeliği ile ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği'ne ilişkin ilk belirlemeler yapıldı" açıklamasında bulundu.

  İşte ayrıntılar...Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği"ne ilişkin ilk belirlemelerin yapıldığını bildirdi.

  SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, daha önce online gerçekleştirilen bisiklet ve e-scooter ile ilgili Mikro Hareketlilik Odak Grup Toplantısı'nın ikincisi sektör temsilcilerinin katılımıyla Bakan Adil Karaismailoğlu'nun başkanlığında gerçekleştirildi.

  Toplantıda ulusal ve uluslararası başlıklarıyla şehir yaşamına hareket ve özgürlük katan, çağdaş mikro ulaşım sistemlerinin geleceği derinlemesine masaya yatırılırken, sektörün şu anki durumunun yanı sıra sağlanması gereken standartlara yönelik ilk taslak da belirlendi.

  Dünya çapında paylaşımlı 4,6 milyon e-scooter sayısının 2024'e kadar 6 katına çıkmasının beklendiğine işaret edilen toplantıda, dünyada yıllık 1,7 milyar ton karbon salımının mikro hareketlilik araçları ile azaltılmasının öngörüldüğü belirtildi

  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları... #2

  ."SON DÖNEMDE AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ ÖNE ÇIKTI"

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Karaismailoğlu, toplantıların ardından "Paylaşımlı E-Scooter İşletmeciliği Yönetmeliği"ne ilişkin ilk belirlemelerin yapıldığını bildirdi.

  Karaismailoğlu, son dönemde özellikle verimli, güvenli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci ve katma değer sağlayan akıllı ulaşım sistemlerinin öne çıktığının altını çizerek, bu döneme entegrasyonu hızla tamamlamak için önemli projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

  Bu artışın, beraberinde ulaşım ve trafik gibi sorunları da getirdiğini belirten Karaismailoğlu, bu sorunları çağdaş, çevreci ve hayatı kolaylaştıran proje ve yaklaşımlarla çözmek için somut adımlar attıklarını vurguladı.

  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları... #3

  "TÜRKİYE'DE 35 BİN E-SCOOTER KULLANILIYOR"

  Karaismailoğlu, 83 milyonu aşan ülke nüfusunun yüzde 92'sinden fazlasının şehir ve ilçe merkezlerinde yaşadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

  "Şu anda Türkiye'de 35 bin e-scooter, 3 milyonu aşkın vatandaşımız tarafından kullanıyor. Ancak özellikle salgın döneminde, alternatif ulaşım araçlarına olan talep ve bu araçların trafikte varlığı hızla arttı. Biz de günün şartlarına ve beklentilere uygun, yenilikçi bir hareketlilik sistemi oluşturmak amacıyla çalışmalarımıza hız verdik."

  GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN ADIM ATILDI

  Mikro hareketlilik araçlarının gürültüsüz olmalarının yanı sıra karbon emisyonu açısından çevre dostu sistemler olduğuna işaret eden Karaismailoğlu, bu noktada mikro hareketlilik araçlarının yaygınlaşması, belli standartların ve güvenli seyahatin sağlanması amacıyla düzenleme yapılması için adım attıklarını bildirdi.

  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları... #4

  KULLANIM KOŞULLARI DÜZENLENİYOR

  Karaismailoğlu, bu konuda yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri paylaştı:
  "Tüm çalışmalar sonucunda vizyonumuzu tüm ulaşım hatlarımızda, yol kapasitemizin ve enerjinin verimli kullanılması, seyahat sürelerinin ve çevreye verilen zararın azaltılması, hareketliliğin sağlanması ile trafik güvenliğinin artırılması olarak belirledik. Bu doğrultuda, araçların kent içi yol güvenliğine etkileri, altyapı ile ilgili ortaya çıkacak ihtiyaçlar ve kullanım koşullarını düzenlemek amacıyla çalışmalar yürütüyoruz.

  Ayrıca işletmeciler arasında rekabetin sağlanması ve yeniliklerin teşvik edilmesi, etkin, verimli ve çözüm odaklı bir mikro hareketlilik sistemini oluşturmak istiyoruz. Girişimcilerin önünü açmak ve gerekli çalışmalara destek vermek amacıyla, bakanlıklar, yerel yönetimler, reel sektör ve sivil toplum örgütleri arasındaki eşgüdümü önemsiyoruz."

  "BİRÇOK KONUDA DÜZENLEME YAPILACAK"

  Karaismailoğlu, kullanıcı yaş sınırının belirlenmesi, kullanım ve güvenlik aksesuarlarında zorunluluk getirilmesi, hız sınırlarının ve şehir içi kullanım güzergahlarının belirlenmesi gibi birçok konuda düzenleme yapılacağını söyledi.

  Emniyet önlemlerinin yanında araç ve şirketlerin lisanslarının olmaması sorunuyla karşı karşıya olduklarını bildiren Karaismailoğlu, "Bu araçların kullanımıyla ilgili engellerin aşılması için, kamu-özel sektör iş birliği önemlidir. Bu nedenle sektörde standartlarımızı oluşturacağız, vatandaşlarımızın hem güvenliğini hem de en iyi standartlarda hizmet almasını sağlayacağız" ifadesini kullandı.

  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları... #5

  YÖNETMELİĞE İLİŞKİN AYRINTILAR

  Yönetmeliğe konu araçların, şehirlerarası yollar ve azami hız sınırı 50 km/saat üzerinde olan kara yollarında kullanılmaması öngörülüyor.

  Birden fazla kişi e-scooter'ı aynı anda kullanamayacak ve bu araçlarda kişisel eşya dışındaki eşyalar taşınamayacak.

  Sürücüler yayaları, engelliler ve yaşlılar gibi dezavantajlı grupları tehlikeye sokmayacak şekilde kullanacak. Her şehirde toplu taşıma araçları ile entegre olacak şekilde kullanım planlaması yapılacak, kask, dizlik, reflektör ve ceket gibi koruyucu ekipman kullanımı teşvik edilecek.

  Öte yandan azami hız sınırının 18 kilometre olacağı, iki kişinin scooter kulanmasına izin verilmeyeceği ve 16 yaşından küçüklerin de trafikte scooter kullanamayacağı gibi konuların da taslakta yer alması öngörülüyor.

  Elektrikli Scooter nasıl kullanılır? Elektrikli Scooter Yönetmeliği nedir? E-Scooter Yönetmeliği detayları... #6

  YERLİLİK TEŞVİK EDİLECEK

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından çıkartılacak düzenlemede yerlilik de teşvik edilecek. Taslağa göre, yerli yazılım ve donanım kullanılması teşvik edilecek ve yerli ürün kullanan firmalara kolaylıklar sağlanacak. Sunucuların Türkiye'de bulunması şartı aranacak.

  E-scooter'ların belirli bölgelerde yığılmalarının önüne geçilecek. Çağrı merkezi ve mobil uygulamalar üzerinden kullanıcılara destek sağlanacak.

  Araçların, kamu nizamını bozmayacak ve görüntü kirliliği oluşturmayacak şekilde kullanımına katkı verilecek. Yerli ve milli üretim desteklenecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir