Euro
10.3972
0.84%
Dolar
8.7041
0.74%
Altın
496.65
0.49%
Borsa
1.411
0.6%
Bitcoin
300.340
2.76%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Erzurum'daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı

  Tarihi Bana Katedrali, define avcılarının tahribatı ve bakımsızlık nedeniyle onarıma ihtiyaç duyuyor.
  • DHA
  • 12.04.2021 - 16:11
  • Güncelleme : 12.04.2021 - 16:41
  Erzurum'daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı

  Erzurum'un Şenkaya ilçesindeki Penek köyünde bulunan Bana Katedrali, ana yol üzerindeki yüksek bir tepeden kendini gösteriyor.

  İki manastır olarak inşa edilen yapının ilki Penek'in 500 metre kuzeydoğusunda yer alırken diğer manastır ise 1 kilometre uzaklıktaki Hoş köyündeki  bir mağara üzerine bulunuyor.

  Bölge halkı göz kamaştıran tarihi Bana Katedrali'nin restorasyonun yaptırılarak turizme kazandırılmasını istiyor.

  "RESTORE EDİLEREK TURİZME KAZANDIRILMAYI BEKLİYOR"

  Katedralin çevresinde doğa yürüyüşü yapmayı sevdiğini söyleyen Fen Bilgisi öğretmeni Emre Kızıltan, "Bu bölgede yürüyüş yapan doğa severlerden birisiyim. Burası Anadolu'da ayakta kalan yapılardan birisi. Bana Katedrali, Penek Kalesi olarak da biliniyor. Bölgede uzun süre hüküm sürmüş Gürcü Krallığı tarafından yapılmıştır. Bölge Osmanlıların hakimiyetine geçtikten sonra Rus savaşı nedeniyle bir dönem Osmanlıların kalesi olarak kullanılmış. Savaş ve sonraki etkilerle büyük ölçüde yıkılmıştır. Son dönemde popülerliğini artırmış. Yapı gelen Gürcü turistlerin dini nikah törenlerine şahitlik ediyor. Restore edilerek ülke turizmine kazandırılmayı bekliyor." diye konuştu.

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #1

  İlk defa Bana Katedrali'ne geldiğini söyleyen Oltulu Esnaf Fırat Aydın da "Burada yaşıyorum ama ilk defa Penek Kalesi'ne geldim. Bu güzel tarihi eseri yerinde görme imkanı buldum. Çok tahrip olmuş, onarım yapılarak turizme kazandırılmasını istiyoruz." dedi.

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #2

  BANA KATEDRALİ

  Bana Katedrali'nin Rus mimar Anatoly Kalgin tarafından yapılan varsayımsal rekonstrüksiyon çizimi, 1907 Manastırın ana kilisesi Bana Kilisesi ya da Bana Katedrali, genel kabule göre 7. yüzyılda inşa edilmiş bir yapı. 11. Yüzyıla ait bir kaynağa göre katedral 881-923 arasında Gürcü kralı IV. Adarnase tarafından, kubbeli, tetrakonkhos bir yapı olarak yeniden inşa edildi.

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #3

  Bu tarihten itibaren Gürcü Bagrationi hanedanı tarafından Osmanlı dönemine kadar kraliyet katedrali olarak kullanıldı. 16. yüzyılda bölgeyi ele geçiren Osmanlılar bu eski katedrali Kırım Savaşı sırasında Osmanlı ordusu için bir kaleye dönüştürdü. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında büyük ölçüde yıkıldı. Duvar resimlerinin izlerine rastlanan katedralin bir kitabesinin olduğu, bu savaş sırasında burada karargâh kuran Rus ordusundan bir generalin bu kitabeyi götürdüğü söylenir.

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #4

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #5

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #6

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #7

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #8

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #9

  Erzurum daki Bana Katedrali bakımsızlıktan yıkıldı #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir