Petrol
110.72
0.66%
Euro
17.0345
1.39%
Dolar
15.9379
0.41%
Altın
949.77
0.77%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
470.216
-2.20%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Eskişehir'de şampiyon adayı tayların karla ilk buluşması

  Eskişehir Anadolu Tarım İşletmesi'nde dünyaya gelen taylar, kar yağışıyla beyaza bürünen meralarda ilk kez koşturdu.
  • AA
  • 28.01.2022 - 02:04
  Eskişehir'de şampiyon adayı tayların karla ilk buluşması

  Eskişehir'in Mahmudiye ilçesindeki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Anadolu Tarım İşletmesindeki taylar ile kısraklar, doğayı beyaza bürüyen karla bu yıl ilk kez karşılaşmanın keyfini yaşadı.

  24 TAY DÜNYAYA GELDİ

  "Ayabakan", "Tamerinoğlu", "Altaha", "Bozok", "Atom Karınca", "Ufukbir", "Hızlıtay", "Yakupbey" ve "Anka" gibi geçmişte pistlerde adından söz ettiren aygırlara ev sahipliği yapan işletme, bu yıl başı itibarıyla 24 tayın doğumuna tanıklık etti.

  Eskişehir'de şampiyon adayı tayların karla ilk buluşması - VİDEO

  TAYLAR, "BEYAZ ÖRTÜ" İLE İLK KEZ BULUŞTU

  Beyaz örtüyle bu yıl ilk kez buluşan Anadolu Tarım İşletmesi'ndeki taylar ve kısraklar, kar ile kaplanan meralarda doyasıya koştu.

  Anadolu Tarım İşletmesi Atçılık Şube Şefi Gürcan Çağdaş Dik, atçılıkta doğum sezonunun başlamasıyla şampiyon olan Ayabakan, Turbo, Tamerinoğlu, Anka gibi değerli aygırlarının yavrularının dünyaya geldiğini söyledi.

  Eskişehir de şampiyon adayı tayların karla ilk buluşması #1

  "HER BİRİ ŞAMPİYON OLACAK"

  2022 itibarıyla halihazırda işletmede 15'i dişi, 9'u erkek olmak üzere 24 tayın dünyaya gözlerini açtığını ifade eden Dik, "Her biri şampiyon olacak. Bu tayların içinden damızlık olarak dişiler ayrılacak. Yeni şampiyonları dünyaya getirmek için çalışmaları sürdüreceğiz." diye konuştu.

  Eskişehir de şampiyon adayı tayların karla ilk buluşması #2

  "ONLARIN EĞLENMESİNİ İZLEMEK KEYİF VEİYOR"

  Dik, bölgenin bu yıl ilk kez karla örtüldüğüne değinerek, kar yağışına ilk kez şahit olan tayların şaşırıp, eğlendiğini anlattı.

  Kar yağışının ardından meraya çıkartılan kısraklar ile tayların bulunduğu tavlanın temizliğinin yapıldığını anlatan Dik, şöyle konuştu:

  "Tavlaların temizliği yapılıp havalandırıldıktan sonra taylar ve anneleri yeniden içeriye alınıyorlar. Taylara adeta gözümüz gibi bakıyoruz. Yeni doğan taylar sağlık kontrolleri tamamlanıp dış dünyaya adaptasyon sağlayana kadar özel localarda anneleri ile birlikte kalıyorlar. Günlük olarak temizlikleri ve dezenfeksiyonları yapılıyor. Bu sürede tayların sağlık durumları takip ediliyor. Kar, tayların tırnak bakımı ve temizliği için de iyi oluyor. Kar yağınca güzel bir atmosfer oluşuyor. Taylarımızı çok fazla soğuk havada ve cereyanda bırakmıyoruz. Hava sıcaklığı çok düşmediği müddetçe taylarımızda bir sıkıntı olmuyor. Gündüz hava sıcaklığının iyi olduğu şartlarda anneleriyle birlikte geziniyorlar. Karda daha çok koşup, oyunlar oynuyorlar. Onlar için eğlenceli oluyor. Onları izlemek bize de keyfi veriyor."

  Eskişehir de şampiyon adayı tayların karla ilk buluşması #3

  Eskişehir de şampiyon adayı tayların karla ilk buluşması #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir