Petrol
111.41
0.26%
Euro
17.5611
0.52%
Dolar
16.4106
0.28%
Altın
974.37
-0.04%
Borsa
2431
0.00%
Bitcoin
491.266
1.47%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Etin yanında salata tüketmelisiniz

  Diyetisyen Aysun Yurdakul, beslenme ile ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında uyarılarda bulundu.
  • 09.09.2014 - 10:20
  Etin yanında salata tüketmelisiniz

  Etin yanında salata tüketmelisiniz #1

  Balık yanında yoğurt yememenin yanlış olduğunu söyleyen Diyetisyen Yurdakul, "Şöyle ki balık taze ve doğru koşullarda soğuk zinciri kırılmadan tüketiciye ulaşmışsa hiçbir sıkıntı yok. Ancak balık tutulduktan sonra doğru saklanmazsa kişilerde zehirlenmeye yol açabilir. Bu şekilde yenilen bayat ve iyi muhafaza edilmemiş balık toksik etkilere yol açabilir, bu durumda zehirlenmeye yol açan balık ve yoğurt ikilisinin aynı anda tüketilmesi değil, balığın bayat olması ve doğru saklanmamasıdır, dikkat edilmesi gereken husus budur" dedi.

  "ETİN YANINDA SALATA TÜKETİN"

  Et yemeğinin yanında ayran içilmesi konusunda da bilgi veren Diyetisyen Yurdakul, "Aslında, bakıldığında ikisi de proteindir. Süt, ayran, yoğurt gibi gıdalar genelde 'şelatör' adı ile bilinir. Yani, gıdalardaki bazı mineralleri bağlar ve emilimini engelleyebilirler, hatta, bu özellikleri nedeniyle eskiden beri kimi basit gıda zehirlenmelerinde kullanılagelmiştir. Bu bağlamda, emilimi azaltabileceği etkisi ile, etten aldığımız demirin de, emilimini olumsuz etkileyeceğini, bu nedenle, et ile birlikte bağlayıcı özelliği olan kalsiyum içerikli ayran ya da yoğurt tüketilmese iyi olur. Yalnız son dönemde yapılan çalışmalarda, yoğurt içindeki kalsiyumun, hayvansal kaynaklı proteinlerde var olan demirin emilimini azaltmadığı bildirilmektedir.S ağlık açısından bakıldığında etin yanında salata yenilmesi daha doğrudur. Demir emilimini, salatadan aldığımız C vitamini arttırır" diye konuştu.

  "PEKMEZ BİTKİSEL KAYNAKLI DEMİR İÇERİR"

  Pekmezden alınan demirle yoğurttan alınan kalsiyumun yan yana gelmesi konusunda da bilgiler paylaşan Diyetisyen Yurdakul, "Pekmez, bitkisel kaynaklı demir içerir. Pekmezden sadece demir almayız, aynı zamanda kalsiyum da alırız. Pekmez ve yoğurt ikilisi böylece daha fazla kalsiyum demektir. İsteniyorsa, kalsiyum açısından daha zengin olan ikili pekmez ve yoğurt yerine, demir bakımından daha zengin tahin ve pekmez tercih edilebilir" ifadelerini kullandı.

  "SIKMA GREYFURT 4 PORSİYON MEYVE DEMEKTİR"

  Aç karına içilen greyfurtun zayıflatmadığının da altını çizen Diyetisyen Yurdakul, şunları söyledi:

  "Greyfurtun yarısı 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir. Bir bardak greyfurt için 2 greyfurt sıkarız. Bu da 4 porsiyon meyve demektir. Sabah 4 porsiyon meyveyle güne başlamanın gereksiz kalori alımı olduğunu düşünüyorum. Sabahları aç karına 1 su bardağı ılık limonlu su daha olumlu etki gösterecektir. Aç karına içilen ılık suya damlatılan C vitamininden zengin limon veya greyfurt barsak hareketlerini de hızlandıracaktır."

  "MEYVEYİ ARA ÖĞÜN OLARAK TÜKETİN"

  Yapılan yanlışlardan biri olan yemek sonrası meyve tüketimi hakkında da bilgiler veren Diyetisyen Yurdakul şöyle devam etti: "Yemekte zaten yeteri kadar kalori alıyoruz. Bir de üzerine ekstra kalori ve şeker almamızın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Meyveyi ara öğün olarak tüketmek ya da yemekten 1-2 saat sonra almak daha doğru olacaktır. Son olarak bal ve sıcak sıvılar konusuna değinmek istiyorum. Balın sıcak sıvılarla karıştırılması, balın besin değerini düşürmektedir. Bu nedende, eğer balı karıştıracak isek eğer, süt veya suyun ılık olmasını tercih etmeliyiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir