Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
564.284
1.52%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Fatih'in portresi satışa çıkıyor

  Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi, Londra’da açık artırmayla satılacak. Portreye 500 bin ila 740 bin dolar değer biçiliyor.
  • AA
  • 16.06.2020 - 16:02
  Fatih'in portresi satışa çıkıyor

  Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi, Londra’daki bir müzayede evi tarafından açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

  Müzayede evi Christie’s’in 25 Haziran’da Londra’da gerçekleştireceği müzayede kapsamında satılacak Fatih Sultan Mehmet portresine, 500 bin ila 740 bin dolar (yaklaşık 3 milyon 400 bin ila 5 milyon TL) değer biçiliyor.

  İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin ya bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.

  Fatih'in portresi satışa çıkıyor VİDEO


  İMZASIZ ESER

  Müzayede evinin “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu kapsamında satışa sunulacak portre ile ilgili olarak AA muhabirine bilgi veren Christie’s yetkilisi Sara Plumbly, eserin imzasız olduğunu söyledi.

  Portrenin büyük gizemlerinden birinin Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür olduğunu belirten Plumbly, “Onun kim olduğunu bilmiyoruz. Fatih’in üç oğlundan biri olabilir, ancak bu sultanla birlikte resmedildiği düşünüldüğünde pek muhtemel görünmüyor. Bir diğer ihtimal ise bu kişinin Avrupalı bir diplomat olabileceği yönünde. Bir Osmanlı erkeğinden beklenebilecek sakallı bir yüzü yok, temiz bir biçimde traş olmuş.” ifadelerini kullandı.

  Osmanlı padişahlarının portrelerinde onlarla eşit ölçekte çizilmiş ikinci bir figürün rastlanan bir şey olmadığına dikkati çeken Plumbly, “Eğer aynı ölçekte çizilmiş biri varsa onun ya çok önemli biri ya da aile ferdi olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #1

  FATİH İLE AYNI DÖNEME AİT 3 PORTREDEN BİRİ

  Portrenin 15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğunun tahmin edildiğini aktaran Plumbly, eserin bir diğer öneminin de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olduğunu söyledi.

  Bunların en ünlüsünün ise yine Bellini imzasını taşıyan portre olduğunu ve Londra’da Ulusal Galeri'nin koleksiyonunda bulunduğunu kaydetti.

  Portrenin şimdiki sahibinin eseri 2015’te satın aldığını belirten Plumbly, eserin bundan önceki macerasının izlerinin çeşitli katologlarda 19. yüzyıl başına kadar sürülebildiğini ifade etti.

  Müzayedede satışa sunulacak eserler arasında 17. yüzyıla ait ahşap Osmanlı tavanı, çok sayıda İznik çinisi ile Sultan 3. Murat için hazırlanmış Siyer-i Nebi yazması ile Bedir Savaşı sonrasını resmeden bir sayfa da yer alıyor.

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #2

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #3

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #4

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #5

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #6

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #7

  Fatih in portresi satışa çıkıyor #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir