Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
697.280
-2.31%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Fransa'nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ'daki köyüne döndü

  14 yıl Fransa'da yaşayarak Coğrafya Bölümü'nü bitiren Hava Arslan, şehir hayatından kaçarak Elazığ'da tarıma başladı.
  • İHA
  • 17.10.2021 - 13:00
  • Güncelleme : 17.10.2021 - 13:29
  Fransa'nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ'daki köyüne döndü

  57 yaşındaki bir çocuk annesi Hava Arslan, 1986 yılında Fransa’ya gitti.

  Fransızca öğrendikten sonra dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Paris 1 Üniversitesi Sorbonne Fakültesi Coğrafya Bölümü'nü kazanan Arslan, eğitimini tamamladı.

  Aynı üniversitede doktora ve master çalışmalarını yapan Arslan, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) üzerine çalışma yürüttü.

  ÜLKESİNE DÖNDÜ

  14 yıl Fransa’da yaşayan Arslan, daha sonra Türkiye’ye dönerek Ankara’ya yerleşti ve özel kurumlarda Fransızca öğretmenliği yapmaya başladı.

  Pandeminin başlamasıyla birlikte online ders vermeye başlayan Arslan, bunu fırsat bilerek sıkıldığı şehir hayatını terk edip, tarım yapmak için memleketi Elazığ’ın Karakörk köyüne yerleşti.

  Fransa'nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ'daki köyüne döndü ViDEO

  Fransa nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ daki köyüne döndü #1

  KURAKLIK, İSTEDİĞİ VERİMİ OLUŞTURMADI

  Geçen yıl ilk olarak 290 dönüme aspir ekimi yapan Arslan, kuraklık nedeniyle istediği verimi alamadı.

  Tarım İl Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalışan Arslan, 500 dönüm alana kuraklığa daha dayanıklı olan ve tıbbi olarak kullanılan deve dikeni ekimine karar verdi.

  Fransa nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ daki köyüne döndü #2

  GÜNÜNÜ TRAKTÖR ÜZERİNDE GEÇİRİYOR

  Aynı zamanda salep ve badem ekimine de başlayan Arslan, gününün büyük bir bölümünü traktör üzerinde tarla sürerek geçiriyor. Arslan, günün diğer saatlerinde ise yine öğrencilerine online olarak Fransızca dersi vermeyi sürdürüyor.

  Fransa nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ daki köyüne döndü #3

  TOPRAĞA DÖNÜŞ KARARI

  1986 yılında Fransa’ya gittiğini ve 14 yıl orada kaldığını an9latan Hava Arslan, "İlk 3 yılım Fransızca öğrenmekle geçti. Ardından Paris 1 Üniversitesi Sorbonne Fakültesi'nde coğrafya eğitimimi aldım. Mastır ve doktora çalışmalarımı orada bitirdim. 2000 yılında tekrar Türkiye’ye dönüş kararı aldım. Çünkü biz buna memleket hasreti diyelim. Geldikten sonra uzun yıllar Ankara’da yaşadım. Ankara yıllarında Fransız Büyükelçiliği'nin okuluna animasyon komitesi olarak bazı aktivedeler düzenledim. Fransız etüt merkezim vardı. Fransızca dersleri verdim. Daha sonra bu pandemi sürecinde girdiğimiz zaman evde online Fransızca derslerine devam ettim. Bu pandemi süreci bize doğanın ne kadar önemli olduğunu, toprağa dönüş kararımın ne kadar hızlı gerçekleştirilmesi gerektiğini bana gösterdi. Mart ayı itibarı ile köye dönüş kararı aldım ve geldim." dedi.

  Fransa nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ daki köyüne döndü #4

  "TÜKRİYE'NİN TARIMSAL ÜRETİMİNE KATKI SUNABİLİRİZ"

  Köye dönüş amacının rol model oluşturmak olduğunu aktaran Arslan, "Genç nesillere örnek olmak. Pandemi süreciyle birlikte görüyoruz ki biz şehirlerde dört duvar arasında sıkıştık kaldık. Kaslarım erimeye başladı. Benim bu gelişimi örnek alıp da köye gelme arzusu taşıyan akrabalarımız olmaya başladı. Genç arkadaşlarımız gelip burada ev yapmaya başladı. Aslında bir şey daha göstermek istiyorum. Köyde şehir yaşamından çok daha lüks ve konforlu bir yaşam sürerek burada tarımsal üretime girebilirsiniz. Tarımsal mekanizasyon, traktör gibi her türlü aletler, fiziken yorulmadan da tarım yapabileceğimizi gösterdi. Bu da mümkün. Çok yorulmadan çok daha keyifli işler yapabiliriz. Türkiye’nin tarımsal üretimine katkı sunabiliriz." ifadelerini kullandı.

  Fransa nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ daki köyüne döndü #5

  “DÜNYADA TARIMSAL ÜRETİME KATKI SUNMAK VE ÖRNEK OLMAK"

  Dışa bağımlı olunduğunu dile getiren Arslan, "Bu beni çok üzüyor. Benim amaçlarımdan bir tanesi de ülke ekonomisidir. Dünyada tarımsal üretime katkı sunmak ve örnek olmak. Toprak ana doğurandır, kadın da doğurandır. İki doğuran bir araya geldiği zaman kadın eliyle ekilen her fidanın başka bir tadı ve anlamı olacaktır. Orman Bakanlığı ile bir projem var. Burası orman köyü olduğu için orman köylerinin çok güzel avantajları var. Köyümde yıpranmış orman arazisi var. E-Devlet üzerinden talepte bulundum. Ardıç ve meşe ormanı olduğu için orada 30 sönüm badem ekmeyi düşünüyorum." diye konuştu.

  Fransa nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ daki köyüne döndü #6

  "BU BÖLGEYİ SALEP BÖLGESİ YAPABİLECEĞİME İNANIYORUM"

  Mart ayında geldiğinde ilk olarak aspir ekimi yaptığını aktaran Arslan, "290 dönüm aspir ektik. Fakat bu sene 500 dönüm kadar araziyi sürüp üzerine deve dikeni ekmeyi düşünüyorum. Deve dikeni, karaciğer yağlanması, kolesterol düşürücü etkisi, şeker hastalığı olmak üzere birçok faydası var. Tohumlarını ve yapraklarını kullanabiliyorsunuz. Geri kalanı da hayvanlara yem olarak gidecek. Deve dikeni kuraklığa çok dayanıklı. Artık kuru tarım yapmak zorundayız. Çevre sonralarına karşı duyarlı olmak zorundayız. Bana en büyük faydası da ekonomik olarak gübre kullanılmamasıdır. Çünkü tıbbi olarak kullanılacak. Onun haricinde bir salep denemesi yaptım. Bu sene Serapias ile başladım. Daha sonra bu salep olayını büyütmeyi ve burayı salep köyü yapmayı düşünüyorum. Madem doğal olarak var. Salebi onlarca dönüme çıkarmayı düşünüyorum. Çünkü ithalat ve ihracata baktığınız zaman salep sektörü sadece kaçak toplayıcılar ile besleniyor. Samsun, Sinop ve Amasya gibi çok güzel projeler geliştiren iller var. Bu illeri örnek alıyoruz. Bu bölgeyi salep bölgesi yapabileceğime inanıyorum." şeklinde konuştu.

  Fransa nın en iyi fakültesinden yüksek yapıp Elazığ daki köyüne döndü #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir