Petrol
94.94
-3.27%
Euro
18.2492
-0.82%
Dolar
17.9618
0.17%
Altın
1.027
-1.13%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.394
-0.42%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Günde 7 kaşıktan fazla şeker tüketilmemeli

  Günde 7 kaşıktan fazla şeker tüketilmemeli

  Beslenme uzmanları, obezite riskinin azaltılması ve diş sağlığının korunması için şeker tüketiminin azaltılması uyarısında bulunuyor.
  • Ajanslar
  • 17.07.2015 - 12:42

  İngiltere hükümetin Beslenmeye Yönelik Bilimsel Danışma Komitesi uzmanları, günlük alınan kalori miktarının yüzde 5'ten fazlasının şeker tüketiminden kaynaklanmaması gerektiğini söyledi. Bu oran, yaklaşık yedi çay kaşığı şekere denk geliyor.

  Günde 7 kaşıktan fazla şeker tüketilmemeli #1

  RAKAM YÜZDE 5'E ÇEKİLMELİ

  Şeker tüketiminin azaltılması çağrısında bulunan uzmanların geçen yıl hazırladığı raporda, şeker oranının, alınan enerji alımının yüzde 10'undan fazla olmaması tavsiyesinde bulunulmuştu. Bu yıl ise rakamın yüzde 5’e çekilmesi gerektiği belirtildi.

  Rafine şekerin ana kaynakları tatlandırılmış içecekler, tahıl, şekerlemeler, meyve suyu ve sofra şekeri. Tek bir teneke kutu gazlı içecekte yaklaşık dokuz çay kaşığı şeker bulunuyor.

  KALORİLERİ KADEMELİ OLARAK AZALTTILAR

  İngiltere'de gıda endüstrisi, geçtiğimiz yıllarda evlere giren gıdalarda ve içeceklerdeki kalorileri kademeli olarak azalttıklarını, bunu şeker miktarını ve porsiyonları küçülterek yaptıklarını söyledi.

  TAVSİYE EDİLENİN İKİ KATI TÜKETİLİYOR

  BBC'nin sağlık muhabiri Adam Brimelow, İngiltere’de tüm yaş gruplarında ortalama tüketilen şeker oranının, tavsiye edilen yüzde 5'in en az iki katı olduğunu söylüyor.

  Sağlıklı yaşamı teşvik eden kuruluşlar, gıdaların üzerinde şeker miktarını daha iyi gösteren ve miktarın kaç çay kaşığına denk geldiğini açıklayan etiketler kullanılması gerektiği görüşünde.

  Canan Karatay: Ekmek şeker hastalığının en büyük sebebidir VİDEO

  Canan Karatay: Hamilelik sırasında bolca doğal yağlar yiyin VİDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir