Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.327
0.32%
26ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 26 C

  Hapşırırken fıtık olmayın

  Eğer öksürük ve hapşırık sırasında bel ve boyun direncinizi düşüren bir pozisyondaysanız fıtık olma riskiniz artıyor.
  • 17.02.2014 - 08:52
  Hapşırırken fıtık olmayın

  Hapşırırken fıtık olmayın #1

  Grip hastaları dikkat! Hapşırık ve öksürük, omurgalar içindeki basıncın aniden artmasına neden oluyor. Bunun sonucunda da bel ve boyun fıtığı ortaya çıkıyor. Hapşırma ve öksürme nöbetinde fıtık patlaması bile yaşanabiliyor. Doç. Dr. Kenan Kıbıcı, dikkat edilmesi gereken maddeleri sıraladı:

  ATKI BERE KULLANIN

  Soğuk havalar, boyun ve bel şikâyeti olanlarda sorunlarının artmasına neden oluyor. Soğuk havada kasların kasılması, kan damarların daralması sebebiyle kas sistemine ulaşan kan miktarı azalıyor. Bu durumda hastaların boyun ya da bel bölgelerini sıcak tutacak tedbirler almaları gerekir. Soğuk havaya çıkarken boyun atkısı kullanmak, bele yün korse takmak gibi tedbirler şikâyetlerin azalmasını sağlar.

  KABURGA BİLE KIRIYOR

  Kronik öksürük yakınması olan kişilerde kaburga kırığı görülebilir. Öksürükten göğüs kafesinin orta kısmını ilgilendiren kaburgalar daha sık etkilenir. Kaburganın gerilmesi sonucu stres kırığı oluşabilir. Kemik erimesi olan kişiler de risk altında.

  TERS HAREKETLERDEN KAÇININ

  Öncelikle boynunuzu ağır ve dengesiz zorlanmalardan, ters hareketlerden, özellikle ağır kuvvet denemelerinden kaçının. Boynu sağa sola şiddetli hareketlerle çevirerek yapılan ve halk arasında 'boyun kütletmesi' denilen hareket, son derecede tehlikeli.

  OTURURKEN AYAK ALTINA YÜKSELTİ KOYUN

  Yard. Doç. Dr. Kenan Kıbıcı, dikkat edilmesi gerekenleri de sıraladı:

  - İşyerinde sürekli masa başında oturmak zorunda olanların, ayaklarının altına küçük bir yükselti veya iskemle koyup kollarını da koltuğun yanlarına dayamaları uygun olur.

  - Otururken de sık sık pozisyon değiştirin.

  - Ayakta dikilirken dizleri gergin tutmayın. Topukları ve tabanları yumuşak ve alçak topuklu ayakkabı giymeye özen gösterin. Yatarken bacaklar gergin olmasın. Sırtüstü yatarken dizlerin altına konacak küçük bir silindir yastığın büyük yardımı dokunur.

  - Spor yapın. İmkânı olanlar için yüzme yapılabilecek en ideal spordur (serbest veya sırtüstü). Ayrıca hızlı tempolu yürüyüş yapılabilir ve bisiklete binilebilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir