Euro
11.0794
-0.52%
Dolar
9.5465
-0.4%
Altın
550.7
-1.12%
Borsa
1.509
1.09%
Bitcoin
593.808
-1.46%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık

  Erzurum'daki canlı hayvan pazarında koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında el sıkışarak yapılan pazarlık geleneği kaldırıldı. Pazarlık veya arabuluculuk, artık sopalarla yapılıyor.
  • DHA
  • 13.06.2020 - 09:25
  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık

  Türkiye'nin et ambarı olarak bilinen Erzurum'daki hayvan pazarında, koronavirüsün ardından başlatılan normalleşme sürecinde hareketlilik yaşanıyor.

  Besiciler, binbir zahmetle yetiştirdikleri hayvanlarını, canlı hayvan pazarına getirerek satın almak isteyenlerle, sıkı pazarlığa giriyor. Ancak pazarlık eski usul olan tokalaşarak yapılmıyor.

  Taraflar, ellerindeki sopaların ucundan tutuyor.

  Pazarlıkta anlaşamayanlara arabuluculuk yapanlar da onların el ve kollarından tutmak yerine, ellerindeki sopaları pazarlık yapanların sopalarının üzerine koyuyor.

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık #1

  "ARTIK ELLER SALLANMIYOR"

  Renkli görüntülerin yaşandığı pazarlıkta tedbirleri elden bırakmadıklarını söyleyen Canlı Hayvan Pazarı İşletme Müdürü Ümit Akpınar, bölgenin en modern hayvan pazarında kurallara herkesin uyduğunu söyledi.

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık VİDEO

  Pazara giren herkesin tek tek ateşinin ölçüldüğünü, maskesiz içeri kimsenin alınmadığını, pazarın dört bir tarafına ellere sıkılmak üzere dezenfektanların konulduğunu, pazarın gün boyu dezenfekte edildiğini vurgulayan Akpınar, "Pazarlık geleneğinde yer alan eller sıkıca tutulup artık dakikalarca sallanmıyor. Buna müsaade etmiyoruz. Pazarlık yapanlar ellerindeki sopa veya sopaları tutarak sallıyor. Onlara arabuluculuk yapmak isteyenler de sopalarını, onların sopaları üzerine bırakıyor. Bu hastalık tamamen bitene kadar pazardaki önlemlerimiz devam edecek. Sağ olsun buraya gelenlerde kurallara uyuyor." diye konuştu.

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık #2

  "SALGINDAN KURTULANA KADAR MECBUREN VAZGEÇECEĞİZ"

  Zaman zaman alışverişin heyecanına kapılıp el sıkıştıklarını söyleyen besici Subah Dedeoğlu ise "Görevliler veya yanımızdakilerin uyarısı ile ellerimizi bırakıp sopaları tutuyoruz. Dünyayı kasıp kavuran bu salgından kurtulana kadar mecburen bazı geleneklerden vazgeçeceğiz." dedi.

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık #3

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık #4

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık #5

  Hayvan pazarlarında yeni dönem: Sopalı pazarlık #6

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir