Euro
11.1414
0.04%
Dolar
9.5835
-0.01%
Altın
556.93
0.61%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
604.489
1.60%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri

  Çocukların kalbinde hayvanların yeri bambaşkadır. Hayvanlar da çocuklarla çok güzel arkadaşlık kurar. Peki çocukların hayvanları sevmesinin, ilgilenmesinin onlara ne gibi faydaları var?
  • Haber Merkezi
  • 04.10.2021 - 15:50
  • Güncelleme : 04.10.2021 - 17:17
  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri

  Çocuklar evcil hayvanları çok sever. İster büyük olsun ister küçük olsun evcil hayvanlar, çocuklarla özel arkadaşlıklar kurar. Birçok şey öğretirler ve sevindirirler. Çocukluğunuzu gözünüzün önüne getirdiğinizde hayali hayvan arkadaşlar, kitaplardaki ve oyuncaklardaki hayvan dostu karakterleri sizler de hatırlarsınız. Çocuklar için hayvanların hayali, çizimi, filmleri bile çok özeldir.

  Evde evcil hayvan bulundurmak, çocukların duygusal gelişimi ve hatta fiziksel sağlıkları söz konusu olduğunda gerçekten inanılmaz amaçlara hizmet ediyor. Çok sayıda çalışma, hayvanlarla bir şekilde etkileşim içinde olan çocukların gelişim alanlarında olumlu çıktılar olduğunu kanıtladı. Ancak alerji konuları, bina kuralları veya maddi meseleler elbette aileleri düşündürüyor.

  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri #1

  Yapılan bir araştırmaya göre, yaşamlarının ilk yılında köpeği olan çocukların daha yüksek bağışıklık gösterdiğini kanıtlamıştır.  Evde bir evcil hayvanla yaşamak ve onlarla etkileşim içinde olmak çocuklarda empati yeteneğini ve şefkati artırır.

  ÇOCUKLARIN HAYVANLARLA BAĞ KURMASININ OLUMLU ETKİLERİ NELERDİR?

  Hayvanlara bağlanmanın çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimi, zihinsel sağlığı, refahı ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir rolü vardır. Çocukların hayvanlarla bağ kurması beraberinde şefkat, olumlu arkadaşlık davranışları ve bakım becerileri de getiriyor. Ayrıca hayvanlarla bağlanma çocukların hayvanlara karşı olumlu ve sevgi dolu tutum geliştirmelerinin de göstergesi.

  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri #2

  ÇOCUKTAKİ SORUMLULUK BİLİNCİ GELİŞİR

  Evcil hayvanla büyüyen çocukların, evcil hayvanın bakımını yakından takip edebilmeleri sayesinde sorumluluk bilinçleri de hızlı bir şekilde gelişmeye başlar. Evcil hayvana sahip ailelerin, zamanla çocuklarına da bakım konusunda bazı görevler vermeleri, çocukların kendi başlarına sorumluluk almaktan korkmamalarını sağlar. Küçük yaşlardan itibaren bu sorumluluğu alabilen çocuklarsa, ileride özgüveni yüksek, sorumluluk almaktan çekinmeyen ve başkalarına ihtiyaç duymadan hayatta kalabilen yetişkinler demektir.

  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri #3

  ÇOCUĞA SEVGİ VE GÜVEN DUYGUSU AŞILANIR

  Evde ya da dışarıda; hayvanları severek, besleyerek büyüyen çocuklar, sevgiyi ve güven duymayı daha hızlı öğrenir. Hayvan sevgisi ve hayvan hakları duyarlılığı, çocuklara küçük yaştan itibaren kazandırılması gereken bilinç duygularıdır. Ebeveynlerin  hayvanlara karşı gösterdiği sevginin çocuklar tarafından örnek alınmasıyla beraber, hayvanlardan korkulmaması gerektiği bilinci oluşmaya başlar. Hayvanda gözlemlenebilen; sevgi, mutluluk, üzüntü, sadakat, koruma gibi duygular çocuklar tarafından model alınabilir. Hayvan sevgisi ve zarar görmeyeceği düşüncesi oluştuğunda, güven duygusu da gelişim gösterir.

  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri #4

  ÇOCUĞUN SOSYAL GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAR

  Çocukları hayvan bakımına katılmaya teşvik etmek, çocuklar ve hayvanlar arasında bağ oluşmasını pekiştirir. Bu da hem çocuklar hem de hayvanlar için olumlu çıktılar yaratır. Örneğin çocuklar için saldırganlığın azaltılması, empatinin ve şefkatin gelişmesi gibi. Hayvanlar için ise insanlardan gelen daha insancıl muamele olarak örnek verebiliriz.

  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri #5

  AİLE İÇİ İLETİŞİM GÜÇLENİR

  Evcil hayvanı olan ailelerde, bireyler arası iletişim de güç kazanır. Bir evcil hayvana bakmak, aile bireylerinin bir arada daha fazla ve daha kaliteli vakit geçirmesini sağlar. Ayrıca kardeşler arasındaki bağı güçlendirir ve paylaşabilecekleri bir ortak bir ilgi alanı oluşturur.

  Hayvan sevgisinin çocuklar üzerindeki iyileştirici etkileri #6

  ÇOCUKLARDA EMPATİ DUYGUSU GÜÇLENİR,

  Evcil hayvanlar tıpkı çocuklar gibi o ailenin bir üyesidir. Özellikle ailelerinin bu şekilde bir yaklaşımı olduğunu gören çocuklarda empati duygusunun daha gelişmiş olduğu bilim tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Bunu sağlayan şeyse büyük oranda çocukların hayvanlarla birlikte oynadığı oyunlar. Kendi türü dışında bir canlıyla da tıpkı diğer arkadaşlarıyla oynadığı gibi oyunlar oynayabilmesi, çocuğun paylaşma ve empati yetilerini daha iyi kazanmasını sağlar.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir