Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu
İHA

Trabzon’da yaşayan Hasan Altuntaş, iş yerinde makine tamircisi olarak çalışırken artan parçaları çöpe atmak yerine bir kenara topladı.

Hurda parçalardan kamyon yapmak için kolları sıvayan Altuntaş, internette araştırma yaparken kamyonun daha önce yapıldığını ancak tank yapılmadığını fark etti.

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu VİDEO

ATEŞLEME DÜZENEĞİ BİLE YERLEŞTİRDİ

Sadece çekiç kullanarak tank yapmaya başlayan Altuntaş, daha sonra tankın içine ateşleme düzeneği yerleştirdi.

Mermi atmasını planladığı tankın kazaya sebebiyet vermemesi için bu planından vazgeçen Altuntaş, tankın kurusıkı mermi ve torpil ile ateşleme yapmasını sağladı.

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu

HAREKET İMKANI İÇİN MATKAP KULLANDI

Arkadaşından aldığı bozuk matkaplar ile tankın dönüş yapmasını ve hareket etmesi sağlayan Altuntaş, kumanda ile hareket eden ve gerçeğinden tek farkı boyutu olan tankı ile sosyal medyada taktir topladı.

Çıkardığı ses ile dikkat çeken tankın geliştirilebileceğini belirten Hasan Altuntaş, “Operasyon bölgelerinde hep askerimiz en önde gidiyor. Normalde robot devrine döndük. Dolayısıyla olası saldırıya karşı insansız araçların en önde olması gerekir. İlk saldırıyı bunlarla bertaraf edebiliriz. Gelişmiş bir sistem yapıldığında karşı saldırı bile yapabiliriz.” dedi.

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu

"BUNUN ATEŞ ETMESİ LAZIM DEDİM"

Meslek lisesi metal işleri bölümünden mezun olan makine tamircisi Hasan Altuntaş, “Bunu yapmamdaki amaç makine tamiri yaparken artan parçalar oluyordu. Bunları atmamak için böyle bir değerlendirme yapmak istedim. İlk etapta farklı bir şeyler yapacaktım. Mesela kepçe, kamyon bu tarz bir şeyler yapmayı düşündüm. Daha sonra internetten araştırdığımda bunların hep yapıldığını ancak tankın olmadığını gördüm. Ben de tank yapmaya karar verdim. Tamamen el işçiliği çekiç kullanarak yaptığım bir çalışma. Tankı yaptıktan sonra bunun ateş etmesi lazım dedim. İçerisine ateşleme düzeneği yerleştirdim. İlk başta gerçek mermi atmasını planlıyordum ancak sonradan kazalara sebebiyet verir diye kurusıkıya çevirdim. Kurusıkı da ses ve efekt olarak az olduğundan kurusıkı sayesinde iki tane de aynı şekilde torpil ateşliyorum. Dolayısıyla kurusıkı torpilleri ateşlemeye yarıyor. Bunu yapmam sadece hurdaları değerlendirmemden kaynaklanıyor. Hurdaları da değerlendirirken iş yoğunluğunda yapmayı bırakıyordum. Belki ayda bir gün iki gün bununla uğraşırdım. Bununla uğraşırken kafamı boşaltıyordum daha sonra işime devam ediyordum. Üzerinde sürekli uğraşarak zaman harcamadım. Toplam uğraştığım günler belki bir aydır.” şeklinde konuştu.

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu

"SOSYAL MEDYADA YAYINLANINCA İNSANLAR GÖRDÜ"

İmkanlar çerçevesinde tankın daha büyüğü ve daha gelişmiş olanının yapılabileceğini dile getiren Altuntaş, “Ben bunu sadece hurda malzemelerle hiçbir takım kullanmadan çekiç, ispiral, kaynak makinesi kullandım. Buna çok daha donanımlı, kamera, sensor kontrollü bir çok sistem daha yapılabilir. Günümüz şartlarında ciddi bir ihtiyaç. Operasyon bölgelerinde hep askerimiz en önde gidiyor. Normalde robot devrine döndük. Dolayısıyla olası saldırıya karşı insansız araçların en önde olması gerekir. İlk saldırıyı bunlarla bertaraf edebiliriz. Gelişmiş bir sistem yapıldığında karşı saldırı bile yapabiliriz. Mayınlı arazilerde olsun birçok riskli bölgelerde askerin girmeyeceği bölgelerde bunları kullanabilirsin. İHA’lar, SİHA’ lar bunların daha üst versiyonu gelişim yazılımlarla donatıldı. Bunlarda o kadar yazılım ihtiyacı duyulmuyor. Çevremizden beğenenler oldu tebrik edenler oldu. Test aşamasında iken video çekmiştik, sosyal medyada yayınlanınca insanlar gördü. Genelde olumlu tepkiler alıyoruz. En büyük hayalim toprak üstünden gidenler bir de toprak altından gidenler var. Fatih Sultan Mehmet olsun eski padişahlar olsun kaleleri fethettiği zaman lağımcılar vardı. Aşılamayan surları yerin altından giderek patlatarak askerlerin içeri girmesini sağlayıp kaleleri fethederlerdi. Benim hayalim yerin altından giden yani lağımcıların yaptığı görevi insansız bir araçla yapabilmek.” ifadelerini kullandı.

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu

"TRABZONLULARIN ELİNDEN TUTAN YOK"

Hasan Altuntaş’ın arkadaşı Necati Sağlam ise “Hasan arkadaşımızı çok iyi değerlendirmek lazım. Trabzonlu insanların zekâsı var ancak elinden tutanı yok. Bu arkadaşım düşünmüş gayret etmiş böyle bir şey yapmış bunun değerlendirilmesi lazım. Böyle insanların elinden tutmak lazım. Artık teknolojiyi ilerletmek lazım, bu arkadaşımız kafası çalışan takdir edilen ender bulunan insanlardan biri.” şeklinde konuştu.

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu

Hurda parçalarından mini tank yapan Trabzonlu