Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
354.067
-0.05%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  İki büyük deprem yaşayan doktor, İzmir'deki çadır kentte çocuklara şifa dağıtıyor

  İzmir'de yaşanan korkuya Elazığ'daki depremde şahit olduğunu belirten Doktor Hilal Çakar, çadır poliklinikte görev yapmaya başladığını söyledi.
  • AA
  • 17.11.2020 - 12:46
  • Güncelleme : 17.11.2020 - 13:15
  İki büyük deprem yaşayan doktor, İzmir'deki çadır kentte çocuklara şifa dağıtıyor

  Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremi yaşayan Doktor Hilal Çakar, İzmir'deki depremin ardından kurulan çadır kentte çocuklara gönüllü psikolojik destek sunmaya başladı.

  Aynı şehirde dünyaya gelen 27 yaşındaki Çakar, 2018 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra Malatya'nın Arapgir Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde pratisyen hekim olarak göreve başladı.

  ELAZIĞ DEPREMİNİ YAŞADI

  24 Ocak'ta merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremi ailesiyle yaşayan Çakar, o dönem birçok depremzedeyi görev yaptığı hastanede tedavi etti.

  Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) giren Doktor Çakar, 6 ay önce İzmir'de bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Bölümü'nde uzmanlık eğitimi almaya başladı.

  Bir yılda iki büyük deprem yaşayan doktor çadır kentte çocuklar için mesai yapıyor ViDEO

  DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLARA PSİKOLOJİK DESTEK VERİYOR

  İzmir'de 30 Ekim'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremi görev yaptığı hastanede yaşayan Çakar, depremden etkilenen çocuklara psikolojik destek vermek için başvuru yaptı.

  Sağlık Bakanlığı tarafından Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nda kurulan çadır kentte görev verilen çocukların Hilal ablası, depremin ardından kurulan poliklinikte görev yapmaya başladı. Çakar, tüm gününü ayırdığı çocukların en büyük destekçisi oluyor.

  Doktor Hilal Çakar, iki kez  üst üste depremi yaşadığı için depremzedeleri çok iyi anladığını belirtti.

  İki büyük deprem yaşayan doktor, İzmir deki çadır kentte çocuklara şifa dağıtıyor #1

  "ÇARESİZLİĞİ BİLİYORUM"

  Deprem bölgesinde gönüllü olarak çalışmaya başladığını belirten Çakar, "Ben bugün İzmir'de vatandaşların yaşadığı korkuya Elazığ'daki depremde şahit oldum. İnsanların çaresizliğini gördüm. Özellikle bu çocukların üzerinde travmalar yaratıyor. Ben 2 depremi yaşamış biri olarak çaresizliği biliyorum. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan çadır poliklinikte görev yapmaya başladım." dedi.

  "ÇOCUKLARIN YÜZÜNÜN GÜLMESİ BENİ ÇOK MUTLU EDİYOR"

  İzmir'de depremi yaşayan çocuklarla arasında çok farklı bir bağ oluştuğunu anlatan Çakar, onlara bundan sonraki süreci nasıl atlatmaları gerektiği konusunda yardımcı olduğunu dile getirdi.

  Çocukların yüzünün gülmesi için çaba sarf ettiğini anlatan Çakar, "Bir çocuğa yardımcı olmak çok güzel bir şey. Çocuklar bana 'Hilal Abla' diyor. Bu da beni mutlu ediyor. Amacım çocukların depremden sonra yaşadıkları korku ve kaygılarıyla baş etmelerinde yardımcı olmak ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlamak." diye konuştu.

  İki büyük deprem yaşayan doktor, İzmir deki çadır kentte çocuklara şifa dağıtıyor #2

  "BİR OLAYI YAŞAYINCA EMPATİ KURMAK DAHA KOLAY"

  SBÜ Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Ayşe Kutlu ise depremin ardından hastaneye gelemeyen depremzedeler için Sağlık Bakanlığı'nın onayıyla çadır kentte hizmet vermeye başladıklarını anlattı.

  Asistan Hekim Çakar'ın kendilerine başvurarak çadır poliklinikte görev yapmak istediğini dile getiren Kutlu, "Meslektaşımız geçen yıl merkez üssü Elazığ Sivrice olan depremi yaşamış. İzmir'de de ikinci bir depremi yaşadı. Bir olayı yaşayınca empati kurmanız daha rahat oluyor. O da çocuk psikiyatri asistanı. Gönüllü olarak görev yapıyor. Bu süreçte sahada görev yapmak çok önemli. Asistanımızın böyle özverili görev yapması bizi çok mutlu ediyor." diye konuştu.

  İki büyük deprem yaşayan doktor, İzmir deki çadır kentte çocuklara şifa dağıtıyor #3

  İki büyük deprem yaşayan doktor, İzmir deki çadır kentte çocuklara şifa dağıtıyor #4


  Görüş Bildir