Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
237.350
0.55%
13ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 13 C

  İstanbul’daki sıcaklık sivrisinek popülasyonunu da etkiledi

  Ocak ayında görülen ve ‘culex’ adı verilen sinek cinsiyle karşılaştıklarını söyleyen Dr. Fatih Dikmen, “Hava sıcaklıkları çok ciddi derecede düşmediği sürece bunlarla karşılaşmamız çok doğal” dedi.
  • DHA
  • 13.01.2021 - 12:04
  • Güncelleme : 13.01.2021 - 12:09
  İstanbul’daki sıcaklık sivrisinek popülasyonunu da etkiledi

  İstanbul'da, kış aylarında hava sıcaklıklarının 10 derece üzerinde seyretmesi nedeniyle uzun süredir yağmur ve kar görülmüyor.

  Kış mevsiminde görülmeyen sivrisinekler, sıcaklıkların düşmemesi nedeniyle sıkça görülür oldu.

  “SİVRİSİNEK POPÜLASYONUNU DA ETKİLEMEYE BAŞLADI”

  İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Fatih Dikmen, "İstanbul'da kış aylarına tam giriş yapamadık. Ağaçlar sonbahar yapraklarını dökse de bazı ağaçlar gün içindeki sıcaklıklar nedeniyle tomurcuk vermeye başladı. Sıcaklıklar, sivrisinek popülasyonunu da etkilemeye başladı. Sivrisinekler için baktığımızda da bu yıl onların kışlamaları için gereken soğukların olmadığını görüyoruz. Sıcaklıklar 10 derecenin altına düşmediği sürece sinekler aktif olarak uçabiliyor. Bu nedenle normal gün koşullarında sineklerle, sivrisineklerle hatta arılarla karşılaşabiliyoruz.” dedi.

  İstanbul’daki sıcaklık sivrisinek popülasyonunu da etkiledi #1

  “DÖNGÜLERİNİ DEVAM ETTİRİYORLAR”

  Özellikle culex adını verilen sinek cinsiyle karşılaştıklarını aktaran Dikmen, “Bu sineklerin en önemli özelliği kışlamayı ergin olarak saklanabilecekleri barınaklarda geçirebiliyorlar. Bunlar bazen bizim evimiz olabiliyor, bazen bodrum katlar olabiliyor. Hava soğuduğunda buraya çekilen sivrisinekler, hava biraz ısındığında tekrar ortaya çıkabiliyor ve döngülerini devam ettiriyorlar." diye konuştu.

  İstanbul’daki sıcaklık sivrisinek popülasyonunu da etkiledi #2

  “HAVA SICAKLIĞI DÜŞMEDİĞİ SÜRECE GÖRÜLMESİ NORMAL”

  "İstanbul'da hava sıcaklıkları çok ciddi derecede düşmediği sürece bunlarla karşılaşmamız çok doğal." diyen Dikmen, şöyle devam etti:

  "Bu tam kışa geçememiş ve sonbaharın uzun sürdüğünün göstergesi. Sivrisinekler karanlık yerlerde günü geçirmeye çalışırlar. Şehir içinde de bu tür yerler boş binalar, bodrum katlar ve çatı katları olabilir. Yazın karşılaştığımız sivrisinekler yavru vermek üzere besinleri kullanırlar fakat bu dönem,  insanlardan kan emen sivrisinekler daha çok kendi yaşamlarını sürdürebilmek için kullanılırlar."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir