Dolar
7.7197
0.803%
Euro
8.976
0.7724%
Altın
1861.81
0.0032%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
460.785
0.4998%
Bitcoin
84296.08
2.4637%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  İzmir Tire'de mahalleliler, su kesintilerine tepkili

  Su kesintisi nedeniyle temizlik yapamaz hale geldiklerini belirten vatandaşlar, yetkililerden sorunun çözülmesini istedi.
  • AA
  • 08.09.2020 - 11:30
  İzmir Tire'de mahalleliler, su kesintilerine tepkili

  İzmir'in Tire ilçesine bağlı Akyurt Mahallesi'nde yaşayanlar, yaklaşık 1 aydır yaşanan su kesintilerine tepki gösterdi.

  Mahalle Muhtarı Zihni Çetin, su kesintilerinin kendilerini mağdur ettiğini ve bu sorunun artık çözülmesi gerektiğini ifade etti.

  Mahallelilerin bidonlarla su taşıdığını anlatan Çetin, "Köyümüzde yaklaşık 1 aydır su sorunu yaşanıyor. Bu sorun yaklaşık 1 haftadır gittikçe arttı. Bazı sokaklarda bulunan evlerimizden su hiç akmıyor. Bazı evlerde ise çok az seviyede akıyor. Şu anda köylülerimiz incir hasadı için yaylalara göç etti, nüfus neredeyse yarı yarıya düştü, hasadı bitiren vatandaşımız köye döndüğünde su tamamen bitecek ve kimsenin evinden su akmayacak. Hayvancılık yapan evlerimiz var, herkes zaten tarımla uğraşıyor." diye konuştu.

  İZSU'YA DURUMU BİLDİRDİLER

  Çetin, İZSU'ya dilekçeyle durumu bildirdiğini belirterek, "Vatandaşımızın daha fazla mağdur olmaması için yetkililerden bir an önce bu soruna çözüm bulmaları istiyorum." dedi.

  Mahallede kahve işleten Metin İbat da taşıdığı suyla çay yapıp bulaşıkları yıkadığını dile getirerek, "Bir aydır susuzluk çekiyoruz. Köyün çoğu şimdi dağlarda incirde. Köye geri döndüklerinde daha çok sorun yaşayacağız." ifadelerini kullandı.

  İzmir Tire de mahalleliler, su kesintilerine tepkili #1

  "TEMİZLİĞİMİZİ YAPAMAZ HALE GELDİK"

  İbrahim Çapkın ise yayladan dönerken kaynak suyundan doldurduklarını, yaklaşık 3 kilometreden eve su taşıdıklarını söyledi. Yetkililerin sorunu çözmesini beklediklerini vurgulayan Çapkın, şöyle devam etti:

  "Sular akmayınca insanlar da hayvanlar da susuz kalıyor, köyümüzde herkes çiftçilikle ve hayvancılıkla uğraşıyor. İşimiz tozla toprakla, evimize geldiğimizde sularımız akmadığı için temizliğimizi yapamaz hale geldik. Bugün dağda incir hasadı yaptık. Yolda gelirken bir çeşme var oradan bidona su koyduk 3 kilometre taşıdık. O su da olmasa içme suyumuz da olmayacak. Yetkililerden yardım bekliyoruz."

  Hatice Adıbelli de bahçesindeki sebzelerin susuzluktan kuruduğunu; mağduriyet yaşadıklarını ifade etti.

  İzmir Tire de mahalleliler, su kesintilerine tepkili #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir