Euro
15.1581
-0.48%
Dolar
13.6151
-0.26%
Altın
785.2250
-0.36%
Borsa
2018
1.02%
Bitcoin
506.005
1.14%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 2 C

  İzmir'de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler

  İzmir'in Gaziemir ilçesindeki ormanlık alan, evsel atıkların yanı sıra kaçak dökülen hafriyat ve molozlar nedeniyle çöplüğe dönerken, vatandaşlar önlem alınması istedi.
  • DHA
  • 29.12.2020 - 09:14
  • Güncelleme : 29.12.2020 - 09:55
  İzmir'de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler

  İzmir'in Gaziemir ilçesi Zafer Mahallesi'nde bulunan çam ağaçları ile kaplı ormanlık alana kaçak olarak dökülen molozlar, çevre kirliliği yaşanmasına neden oluyor.

  Orman yolunun birçok noktasına, kimliği belirsiz kişiler tarafından dökülen hafriyat ve molozların arasında evsel atıklar ve sanayi atıklarının da olması dikkati çekti.

  Atıklar arasında kanserojen etkiye sahip asbestli malzemeler de bulunuyor.

  Dökülen atık ve moloz yığınları kötü kokuya da neden olurken vatandaşlar, soruna çözüm bulunup, bir an önce kalıcı önlem alınmasını istedi.

  "HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM"

  Gördüğü manzara karşısında çok şaşırdığını belirten Süleyman Bursalı, "Sabahları genellikle bu bölgedeki ormanlarda yürüyüş yapıyorum. Bu sabah molozlarla karşılaştım ve oldukça şaşırdım. Bunlar buraya nasıl dökülebilir? Hiç kimse burayla ilgileniyor mu? Ormanın içinde bu manzara hiç iç açıcı değil. Bunu dökenler nasıl cesaret ediyor bilmiyorum. Yetkililer buraya çok acil olarak el atmalılar. En üzüldüğüm konular arasında dökümlere baktığım zaman kansere yol açan bazı malzemeleri görmek oldu. Hayal kırıklığı yaşıyorum ve bir vatandaşlar olarak buranın ivedilikle temizlenmesini istiyorum. Bunun yanı sıra kalıcı önlemler alınsın ki bir daha kaçak dökümler yapılmasın." dedi.

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #1

  "YETKİLİLER ARTIK BUNA ÖNLEM ALSIN"

  Orman yoluna tek bir giriş yolu olduğunu ifade eden Ferhat Bayka, "Buradaki görüntü her şeyi anlatıyor. Moloz dökümünün buradaki ormanlık alana değil, yönetmelik gereğince belirlenen alanlara yapılması gerekiyor. Bunlar da belediyelerin kontrolleri arasında yer alıyor. Demek ki buraya dökmek kolaylarına geliyor. Kimseye yakalanmamak için de genellikle bu dökümler gece yapılıyor. Çevre sakinleri olarak bunlarla mücadele etmekten, şikayetlerde bulunmaktan yorulduk. Bizim de kendi işlerimiz kendi hayatlarımız var. Bu doğaya yazık değil mi? İnsanlar burada yürüyüş yapıyor. Atıkların içinde ne olduğunu ne soluduğumuzu bilmiyoruz. Bölgeye tek bir giriş noktası var. Yetkililer artık buna önlem alsın ve gerçekten elle tutulur bir şeyler yapılsın." diye konuştu.

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #2

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #3

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #4

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #5

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #6

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #7

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #8

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #9

  İzmir de ormanlık alanı çöplüğe çevirdiler #10


  Görüş Bildir