Euro
15.5461
-0.02%
Dolar
13.686
-0.01%
Altın
782.98
-0.24%
Borsa
2.005
1.19%
Bitcoin
704.180
-0.09%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  İzmit'te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor

  Dana ve koyun bağırsağından enstrüman teli yapan müzisyen, kendisinin yaptığı yerli tellere büyük ilgi duyulduğunu belirtti.
  • DHA
  • 18.11.2020 - 09:55
  • Güncelleme : 18.11.2020 - 11:59
  İzmit'te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor

  Eski zamanlarda keman telleri dana ve kuzu bağırsağından üretilirken, gelişen teknolojiyle birlikte plastik veya metal teller üretilmeye başlandı.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Kemençe Bölümü’nden mezun olan İrfan Yakar, bu eski tekniği araştırıp geliştirerek kendi evinde bağırsaktan yaptığı telleri üretmeye başladı.

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yaşayan İrfan Yakar’ın yaptığı teller ilgi görmeye başladı.

  İzmit'te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor VİDEO

  "DANA VE KUZU BAĞIRSAĞINDAN YAPIYORUM"

  Telleri evinde yaptığını söyleyen İrfan Yakar, "İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı klasik kemençe, mezun olduğum saz. Bu sazın üzerinde bulunan teller normalde plastik raket tellerinden oluyor ya da metal teller kullanılıyor. Fakat buna ruhunu ise bağırsaktan yapılan teller veriyor. Dana ya da kuzu bağırsağından olabilir, yabancılarda domuz bağırsağı bile kullanan oluyor ama bizim kültürümüze uymadığı için biz dana ve kuzuyu tercih ediyoruz.

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #1

  Ben bunun yapımına evimin balkonunda başladım. Bağırsakla çalışmak göründüğü gibi temiz bir iş değil. Biraz koku yaymaya başlayınca dedemden kalma evimde yapmaya devam ettim. Bu işe bayağı bir zaman ayırdım. Yaklaşık 5 senelik bir araştırma ve 7-8 aylık bir pratiğin sonucunda yapmaya başladım." dedi.

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #2

  NASIL TELE DÖNÜŞTÜĞÜNÜ ANLATTI

  Yakar, bağırsakları nasıl tel haline getirdiğini şöyle anlattı:

  "Bağırsak ilk önce temizleniyor daha sonra bazı solüsyonlarda bekletiliyor. Bağırsak bu işlemlerden geçtikten sonra geriliyor ve kurutuluyor. Kurutulunca çok ince bir tel haline geliyor. Biz bunları geriyoruz ve sıkıyoruz.

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #3

  En son ip haline geldikten sonra nemli odalarda kurutuyoruz. Nemli olması gerekiyor çünkü birden kurutursanız bağırsak esnekliğini kaybedip kırılgan bir şekle geliyor. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra kesiliyor ve kullanılabilir hale geliyor.”

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #4

  "İLK OLARAK KLASİK KEMENÇEYİ DÜŞÜNEREK ÜRETMEYE BAŞLADIM"

  Bir sonraki amacının kemanda bu telleri kullanmak olduğunu ifade eden Yakar, "Bağırsaktan yapılan bu teller öncelikle kemanda kullanılıyor. Ben bunu ilk olarak klasik kemençeyi düşünerek üretmeye başladım. Bir sonraki amacım da kemanlarda da bu teli kullanmak.

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #5

  Bu normalde dışarıdan ithal gelen bir ürün, kendi kendime düşünerek neden ülkemizde de bunu üretmeyelim, neden dışarıya paramız aksın dedim.

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #6

  Şimdi inanın İtalya’dan, Yunanistan’dan, Almanya’dan çeşitli ülkelerden istekler geldi. Hobi olarak başladığım işe şu anda biraz daha geliştirme aşamasındayım. İnanıyorum ki yakın zamanda daha da büyük bir firma haline getireceğim.” diye konuştu.

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #7

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #8

  İzmit te bağırsaktan enstrüman teli yapıyor #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir