Kahramanmaraş'ta drone uçuran kişiye 8 bin lira ceza

Kahramanmaraş’ta yaklaşık 10 yıldır medya ve tanıtım sektöründe vatandaşlara hizmet veren Fatih Nar, kentin tarihi ve doğal güzelliklerini hem kamerası hem de drone ile kayıt altına alıyor.

Kentin tanıtımı adına yaptığı drone çekimleri sırasında 3 dakikalık kayıt alan Fatih Nar, insansız hava aracını yerden 10 metre yükseklikte uçurunca istemediği bir durumla karşılaştı.

Kendisine 8 bin lira ceza kesildiğini belirten Nar, drone uçurabilmek için Sivil Havacılık Kurumu'nda gerekli bilgilerin bulunduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

"3 DAKİKALIK GÖRÜNTÜ ALDIK, 8 BİN LİRA CEZA YEDİK"

"Bizler Kahramanmaraş’ta hizmet veren bir firmayız. Firma olarak drone eğitimleri vererek uçuşlar yapıyoruz. Eğitimler sonunda sertifika verme yetkimiz de bulunuyor. Kentimizin drone görüntüleriyle tanıtımını yapıyoruz. Geçen günlerde ise 249 gramlık bir oyuncak statüsündeki drone ile yaklaşık 10 metre yüksekliğinde bir uçuş yaptık.

3 dakikalık da bir görüntü aldık. Bununla ilgili 8 bin lira gibi bir ceza yedik. Normal şartlarda drone uçurmak için ehliyet ve izin almak gerekiyor ve bizler uyguluyoruz. Fakat Sivil Havacılık Kurumu’nun sitesinde 500 gram ağırlığındaki drone uçurabilmek için herhangi bir ehliyet ya da izin almak gerekmiyor."

Kahramanmaraş'ta drone havalandıran kişi, 8 bin lira ceza yedi VİDEO


Kahramanmaraş'ta drone uçuran kişiye 8 bin lira ceza

"DRONE UÇURAN ARKADAŞLARA SESLENİYORUM"

Drone uçuran meslektaşlarına dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunan Nar, "Drone dünyada hızla gelişen bir teknoloji ve insanlar uçurmak istiyor. Artık ihtiyaç haline geldi ve Kahramanmaraş’ta da uçmak için bir alan yok ve her yer kırmızı bölge. Öncelikle yetkililerden açılmasını istiyoruz ve yasal çerçevede izin alıp uçmak istiyoruz. Ama uçuş yasak. Buradan tüm drone uçuran arkadaşlara sesleniyorum, dikkatli olun ve yasal çerçevede uçurun." diye konuştu.

Kahramanmaraş'ta drone uçuran kişiye 8 bin lira ceza