Dolar
7.2205
0.2206%
Euro
8.4575
-0.297%
Altın
1912.17
0.0073%
Borsa
1110.05
3.2105%
G. Altın
441.822
-0.2183%
Bitcoin
81462.19
0.0082%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Karadeniz'de ormanları 'komando' böcekler koruyacak

  Orman ağaçlarının verimini azaltan göknar kabuk böceğine karşı biyolojik müdahale kapsamında Thanasimus formicarius böceği üretimi yapılıyor.
  • DHA
  • 08.07.2020 - 09:27
  • Güncelleme : 08.07.2020 - 09:27
  Karadeniz'de ormanları 'komando' böcekler koruyacak

  Karadeniz'in ormanlarını zararlı böceklerden korumak için "komando" adıyla anılan "Thanasimus Formicarius" böcekleri devreye alınacak.

  Zonguldak'ın Gökçebey ilçesinde bulunan Orman Zararlılarıyla Mücadele Teşhis ve Tanı Laboratuvarı'nda, orman ağaçlarına zarar veren göknar kabuk böceği zararlısına karşı, bu türün doğal düşmanı olan ve "komando" böcek olarak bilinen 12 bin 500 adet Thanasimus formicarius üretimi yapılarak doğaya salınacak.

  GÖKNAR KABUK BÖCEĞİNDEN BESLENİYORLAR

  Geçen yıl 14 bin adet üretilen "komando" böcekler; Zonguldak, Bartın ve Karabük ormanlarında, göknar kabuk böceği görülen ormanlara bırakıldı. Göknar kabuk böceğinden beslenen komando böceklerin, doğaya zararı bulunmuyor.

  Thanasimus formicariuslar, orman ağaçlarının korunmasında önemli görev üstleniyorlar. Orman Bölge Müdürü Zekeriya Beyazlı, komando böceklerin göknar kabuk böceğiyle ilgili sürdürülen önemli bir biyolojik mücadele çeşidi olduğunu söyledi.

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #1

  "EN ÖNEMLİ BİYOLOJİK MÜCADELE"

  Bu yıl 12 bin 500 adet Thanasimus formicarius üretimi planlandığını ifade eden Beyazlı, şöyle dedi:

  "Bartın, Karabük ve Zonguldak ormanlarında her yıl yapılan taramalar sonucu göknar kabuk böceğiyle mücadele için mücadele yapılmaktadır. Laboratuvarımız bu üretimi her yıl yapmaktadır. Bu gal arısından çok daha evvel önce ülkemize gelmiş ve mücadelesi bilinen zararlı. Ormanlar her yıl personelce taranır ve görüldüğü yerlere bu yırtıcı bırakılır. Zararlının popülasyonunu minimuma indirerek zararları ortadan kaldırıyoruz.

  14 bin geçen yıl üretimi yapılarak ormanlara salındı. Bizim saldığımız yırtıcılar ormanda biyolojisine uygun şekilde yerleştirilerek tekrar üreyip çok daha üst sayılara ulaşarak zararlı kabuk böceğiyle mücadelesini biyolojik olarak sürdürüyor. Komando böceği sadece göknar ağaçlarımıza zarar veren kabuk böceğine karşı etkili. Orman ağaçları için yani. Çiftçimizle ne ilgisi var derseniz. Çiftçilerimiz ormandan önemli gelir elde ettiği için önemli bir biyolojik mücadeledir."

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #2

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #3

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #4

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #5

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #6

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #7

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #8

  Karadeniz de ormanları komando böcekler koruyacak #9

  Görüş Bildir