Euro
15.5429
0.22%
Dolar
13.7377
0.54%
Altın
784.09
0.64%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
781.500
0.80%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor

  Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle dükkanlar kepenk indirince birbirinden ilginç grafitiler ortaya çıktı.
  • İHA
  • 26.05.2020 - 12:49
  • Güncelleme : 26.05.2020 - 12:49
  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor

  Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadelede alınan tedbirler kapsamında bir süredir belirlenen günlerde sokağa çıkma kısıtlaması getirilmeye devam ediyor.

  Bu kapsamda kafe ve dükkanlar kepenklerini indirdi.

  İSTANBUL'UN GÖRÜNMEYEN YÜZÜ

  Cadde ve sokaklarda kepenklerin inmesiyle İstanbul’un adeta görünmeyen yüzü ortaya çıktı. Kentin tarihi dar sokaklarının bulunduğu meşhur İstiklal Caddesi, Karaköy ve Eminönü’nde dükkanların kepenkleri üzerinde yer alan grafiti çalışmaları dikkat çekti.

  Kimi zaman sosyal mesaj veren bu çalışmalar kimi zaman da izbe duvarlarda kendini gösterdi. Megakent’in sessizliğe bürünmesi ile grafitiler adeta konuşmaya başladı.

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #1

  “GRAFİTİCİLER İÇİN BİRAZ AVANTAJI OLDU”

  Kepenklerin uzun bir süredir kapalı olması ile grafitilerin dikkat çekmeye başladığını söyleyen grafiti sanatçısı Ulaş Çelik, “Dükkanlar kapatıldığı zaman grafiti sanatçıları kepenklerini boyuyor. Haliyle bulunduğumuz durumdan dolayı dükkanlar açılamadığı için grafitiler daha çok dikkat çekmeye başladı. Dünya zorlu bir süreçten geçiyor. Grafiticiler için biraz avantajı oldu. Arkadaşlarımız bu ıssızlıktan yararlanıp, çalışmalarını hızlandırdılar.” dedi.

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #2

  “İZİN ALMADAN ÇALIŞMA KAPANMAZ”

  Çelik, “Pis izbe bir alanı grafitilerle güzelleştirmek bana daha cazip geliyor. Biz de farklı şehirlerde çocuk istismarı, kadın istismarı ve çocuk mültecilerle ilgili çalışmalar yaptık. Bizden önce bu duvarda başka bir arkadaşımızın grafiti çalışması vardı. Biz sadece ondan izin aldık. Genelde grafiti sanatçıları başka grafiti sanatçılarının çalışmasının üstünü izin almadan kapamaz. Bu bizim kültürümüzde büyük saygısızlık anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #3

  “ÇOCUKLARINI VE EŞLERİNİ GETİRİP FOTOĞRAF ÇEKTİRİYORLAR”

  Çalıştığı restoranın duvarında grafiti çalışması bulunan Barış Çolak ise “Ulaş arkadaşımız bizi grafitiye yönlendirdi. O yüzden kafemizde böyle bir grafiti düşündük. Mahalle ve esnaflar çok sevdi. Sürekli çocuklarını ve eşlerini getirip fotoğraf çektiriyorlar. Arkadaşlarımız da tatlımızı anlatan ‘Daha tatlısını bulamazsın’ diye bir yazı yazdılar.” diye konuştu.

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #4

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #5

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #6

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #7

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #8

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #9

  Kepenklerin indiği İstanbul’da grafitiler konuşuyor #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir