Euro
9.8251
0.58%
Dolar
8.1649
0.71%
Altın
468.09
0.92%
Borsa
1.353
-0.92%
Bitcoin
446.999
-2.45%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Kırlangıç Fırtınası nedir? Kırlangıç Fırtınası ne zaman ve nasıl olur?

  Halk takvimine göre bugün itibarıyla başlayan Kırlangıç Fırtınası'na dair bilgiler araştırılıyor. Peki Kırlangıç Fırtınası nedir, ne zaman ve nasıl olur? İşte detaylar..
  • Haber Merkezi
  • 08.04.2021 - 10:13
  Kırlangıç Fırtınası nedir? Kırlangıç Fırtınası ne zaman ve nasıl olur?

  Şu sıralar tüm Türkiye’de  hakim olan sert rüzgar ve fırtınalar sırdan sıradan bir hava olayı değil. Kocakarı takvimine göre halk arasında 8 Nisan Kırlangıç Fırtınası zamanı olarak biliniyor.

  8 Nisan’da başlayan ve 2-3 gün süren rüzgarlar adını kırlangıçların ülkemize geliş zamanından alıyor.

  KIRLANGIÇ FIRTINASI NEDİR?

  Teknoloji henüz bu kadar gelişmemişken doğanın dilini anlamak için kullanılan bir takvim vardı. Bu takvim kimisine göre halk takvimi, kimisine göre kocakarı takvimi, kimisine göre fırtına takvimi olarak biliniyor.

  Balıkçıların, gemi kaptanlarının, deniz seyir subaylarının, donanma gücünün, ticari deniz kaptanlarının ve kıyı yelkencilerinin, yıllarca yaptığı gözlemler ve deneyimler sonucunda oluşan bu takvim hem denizcilikte hem de tarımda sıkça başvurulan bir kaynak olarak hala kullanılıyor.

  KIRLANGIÇ FIRTINASI NE ZAMAN?

  Bugün 17 Ekim Kırlangıç Fırtınası. Kırlangıç Fırtınası ülkemize 2 defa uğruyor. Biri, Nisan ayının 8. gününde, kırlangıçların gelmesiyle olurken diğeri de Ekim ayının 17. gününde kırlangıçların göçünün başlamasıyla oluyor. Bu takvimde yer alan fırtınaların bir çoğu, 2-3 gün sapmayla da olsa gerçekleşiyor.

  Kırlangıç Fırtınası nedir? Kırlangıç Fırtınası ne zaman ve nasıl olur? #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir