Euro
11.1223
-0.13%
Dolar
9.5813
-0.03%
Altın
555.5
-0.26%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
597.973
-1.48%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C

  Konya Ovası'ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı

  Konya'da Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde, yer altı su seviyesinde azalmaya bağlı oluşan yüzey yarı kırsal mahallelerdeki yapılarda açılmalara neden oldu.
  • AA
  • 27.09.2021 - 16:23
  • Güncelleme : 27.09.2021 - 16:43
  Konya Ovası'ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı

  Konya Ovası'nda son zamanlarda yer altı sularındaki düşük seviye nedeniyle tehlike çanları çalıyor.

  Son yıllarda hızla artan obruk oluşumlarının yanı sıra yüzey yarıkları da sıklıkla görülmeye başlandı.

  Küresel ısınma, suyun aşırı kullanımı ve kuraklığın etkisiyle yer altı su seviyesinin düşmesi, zeminin çökmesine ve yüzeyde deformasyona neden oluyor.

  Konya Ovası'ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı VİDEO

  YARIKLAR YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞTI

  Yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı oluşan yarıklar, Orta ve Batı Anadolu havzalarının önemli sorunlarından biri haline geldi.

  Konya'da geçen aylarda Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde görülen yüzey bozulmaları, yerleşim yerlerinde ve yapılarda deformasyona neden oluyor.

  Akşehir havzasında Tuzlukçu'da görülen yarıklar, mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #1

  UZUNLUKLARI 2 KİLOMETREYİ AŞTI

  Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, AA muhabirine, Konya Ovası'ndaki obruk oluşumlarına yönelik araştırmada gözlemledikleri yüzey yarıklarının gün geçtikçe etkisini artırdığını söyledi.

  Yer altı su seviyesindeki azalmaya bağlı oluşan yarıkların, bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğine işaret eden Eren, şöyle konuştu:

  "2000'li yıllardan bu yana, aşırı su kullanımı ve küresel ısınmaya bağlı olarak yer altı suyunda önemli düşüşler başladı. Yer altı su seviyesindeki düşüşün göstergesi de farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzey deformasyonu oluşturması. Bunu Orta ve Batı Anadolu havzaları, Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın'da görüyoruz. Bunları, yüzey deformasyonları, yeryüzünde 1,5-2 metreye varan düşey atımlar oluşturan yüzey faylanmaları şeklinde izliyoruz. Bazen de genişliği 1,5-2 metreyi aşan yüzey yarıkları şeklinde izliyoruz."

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #2

  EVLERDE AÇILMALARA NEDEN OLUYOR

  Konya Kapalı Havzası'nın kenarlarında yüzey faylanmalarına rastlandığını aktaran Eren, şöyle devam etti:

  "Tuzlukçu ilçesi Çöğürlü Mahallesi'nde tümünü inceleyemedik ancak 400 metrelik bölümünde yüzey deformasyonlarına rastladık. Burada köyün yakın kesiminde oluşmuş, yerleşim yerinden boydan boya geçiyor. Evlerde hasar ve açılma oluşturmuş. Vatandaşlar ayrılan bir duvarı köpükle doldurmaya çalışmış. Onlarca yıldır bu durum devam ediyor. Bunu engellemenin tek yolu, yer altı suyunu belirli dengede tutmak ve su seviyesindeki düşüşün önüne geçmek. Bunu bugün sağlayabilsek bile kalıcı deformasyon oluşturduğu için 10 yıl kadar devam ediyor. Bu yarıkların oluştuğu yerlerde binalarda sürekli deformasyon oluşuyor.

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #3

  "HAVZALARIMIZ ÇÖKÜYOR"

  Karapınar ve Çumra Adakale'deki gözlemlerimizde yıllık 5-10 santimetre düşey çökme tespit ettik. Yer altı suyundaki azalmayla havzalarımız kelimenin tam anlamıyla çöküyor. Şu anda Orta ve Batı Anadolu havzalarının tamamında bu problem var. Çok fazla düşümün olduğu yerde yüzey deformasyonlarına yaygın şekilde rastlıyoruz. Bu yarıklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı, suyun israfı yer altı su seviyesinde aşırı düşüşe neden oluyor. Bu da farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzeyde deformasyona neden oluyor."

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #4

  "YER ALTI SULARI DAHA FAZLA ÇEKİLİYOR"

  Eren, tarımda su kullanımındaki artışla birlikte su seviyesinin azalmasına, kuraklık, küresel ısınma ve şehirleşmenin etkili olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

  "Yer altı su seviyesindeki düşüş 2000'li yıllardan önce 1 metre düşerken şu anda 5-10 metreden fazla düşümler görüyoruz. Son on yılda bu oran daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi de görünüyor. Bunların obruklarla da kısmen ilişkisi var. Yarıklar, büyük çapta olmasa bile yeni obrukların oluşumuna da neden oluyor. Depremlerle ilgisi yok. Emirgazi'de 3 kilometre uzunlukta, Tuzlukçu'da ise 2 kilometre uzunlukta olan yarıklar var. Bu yıl daha da açılma var. Geçen günlerde Emirgazi ilçesindeki yarıkları oluşturan yağmur değil. Zayıflık zonu olduğu için yağmur sadece ortaya çıkmasını hızlandırıyor. Yani yüzeye yaklaşmış, oluşmak üzere olan yarıklardan yağmur suları kolaylıkla süzülerek görünümü kolaylaştırıyor."

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #5

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #6

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #7

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #8

  Konya Ovası ndaki yarıklar kırsal mahallelere ulaştı #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir