Euro
15.3539
-1.11%
Dolar
13.5114
-1.17%
Altın
777.19
-0.2%
Borsa
1.81
0%
Bitcoin
753.898
4.13%
5ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 5 C

  Kronik ağrıyı ilaçsız durdurmanın 5 yolu

  Kronik ağrınızı ilaç kullanmadan nasıl geçirirsiniz? İlaç tedavisine ek olarak, birçok ilaçsız tedavi yöntemi kronik ağrının tedavisinde yardımcı olabilir.
  • 08.09.2014 - 15:14
  Kronik ağrıyı ilaçsız durdurmanın 5 yolu

  Kronik ağrıyı ilaçsız durdurmanın 5 yolu #1

  Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kronik ağrıların üstesinden gelmeye yardımcı olan yöntemleri sizler için yazdı:

  ALTERNATİF YÖNTEMLER

  Doktorlar işleyişini tam olarak bilmemesine rağmen, akupunkturun kronik ağrıyı önemli derecede azalttığı konusunda bilimsel kanıtlar vardır. Masaj, meditasyon, kayropraktik ya da osteopat tarafından yapılan omurga manipülasyonları, biyofeedback gibi diğer tamamlayıcı yöntemlerin de ağrıya karşı etkili oldukları ile ilgili kanıtlar vardır.

  EGZERSİZ

  Yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme, basit germe egzersizleri gibi düşük şiddetteki egzersizler kronik ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Bazı insanlar, hastaneler tarafından düzenlenmiş egzersiz programlarını yararlı olduğunu düşünüyorlar.

  FİZYOTERAPİ

  Fizyoterapist ya da ergoterapist ile çalışan bir hasta, özellikle kronik ağrıya yol açabilecek hareketlerden kaçınmayı öğreniyor.

  SİNİR UYARISI

  Düşük volttaki elektrik akımı kronik ağrıya neden olan sinir uyarılarını bloke etmeye yardımcı olur. Bu akımlar Tens ya da yerleştirilebilir cihazlar yardımıyla deri yolu ile beyin sapına iletilir. Bu şekilde beynin ağrıyı algılaması önlenmiş olur.

  PSİKOLOJİK TERAPİLER

  Psikoterapinin bir formu olarak bilinen kognitif davranışsal terapi kronik ağrısı olan birçok insanda yararlıdır. Bu terapi kişiye ağrıyla baş etme yollarını bulmada ve günlük hayatı etkileyen ağrının boyutlarını anlamada yardımcı olur.

  Kişisel ilişkiler ve önceki deneyimler üzerine odaklanan psikoterapinin bazı geleneksel formlarının yanı sıra, kognitif davranışsal terapi insanların ağrıları hakkında gerçekçi düşünmelerini ve fiziksel limitasyonlarını aşma konusunda yeni yollar bulmalarını amaçlar.

  Kognitif Davranışsal Terapi, insanların ağrıları geçene kadar yataklarında yatmaları ya da işe gitmeleri gerekiyorsa bu durumun vücutlarında geri dönüşsüz zararlara yol açacağı gibi yanlış inanışların üstesinden gelmeleri konusunda yardımcı olur.

  KRONİK AĞRI İÇİN DOĞRU TEDAVİYİ BULMAK

  Peki, bütün kronik ağrı tedavileri içinde, hangi tedavi ya da tedavi kombinasyonları sizin kronik ağrınız için en doğru ve en yararlı olanı?

  Hangi tedavi yaklaşımının hasta için en doğru olduğu konusunda çalışmalarda yeterli kanıt yoktur. Ancak doğru tedaviyi bulmak klinik muayene ve hastayla, ağrının doğası ve daha önce deneden tedavilerin etkilerini detaylı değerlendirmekten geçiyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir