Petrol
110.91
0.12%
Euro
17.3299
1.73%
Dolar
16.1161
1.20%
Altın
967.22
1.94%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
477.579
1.46%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  Kurban bayramında 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesilecek

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na göre, bu Kurban Bayramında 850 bin büyükbaş, 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesileceği öngörülüyor.
  • 27.09.2014 - 11:37
  Kurban bayramında 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesilecek

  kurban

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kurbanlık hayvan satışı yapacak ve alacak vatandaşların bilgilendirilmesi, artacak olan yurtiçi hayvan hareketleriyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi amacıyla bir açıklama yaptı.

  KURBANLIKLARDA KULAK KÜPELERİ OLMALI

  Açıklamada kurbanlık alacak vatandaşların alacakları kurbanlık olarak alınacak hayvanların veri tabanlarında kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin olmasına, ayrıca büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgesinin olmasına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

  BAKANLIK YAPILAN AÇIKLAMA

  "İller arası sevklerde hayvanların resmi veteriner hekim tarafından sağlık muayenesinden geçmiş olduğuna dair veteriner sağlık raporu bulunmalıdır. Veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir.

  Kurban bayramında 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesilecek #2

  KURBANLIK HAYVANLARI BELİRLENEN SATIŞ YERLERİNDEN ALIN

  Hayvancılık işletmelerinden doğrudan yapılan satışlar hariç kurbanlık hayvanların, Kurban Hizmetleri Komisyonlarınca alınan kararlar doğrultusunda belirlenen kurbanlık hayvan satış yerlerinden ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerden alınmasına dikkat edilmelidir.

  HİJYEN KURALLARINA UYMAYAN SATICILARA CEZA

  Nakil esnasında hayvanların araçlara aşırı yüklenmemesine özen gösterilmeli, bu araçlarının hayvanların sağlıklı bir şekilde yolculuk süresince yem ve su ihtiyaçları karşılanmasına ve yeterli havalandırma şartlarına sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hayvan nakillerinde kullanılan araçlar nakil öncesinde ve nakil sonrasında mutlaka temizlenip, dezenfekte edilmelidir. Bu kurallara uymayan yetiştiricilerimize, kesim yerlerine ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacağı unutulmamalıdır.

  CADDE, SOKAK VE PARK GİBİ KAMU ALANLARINDA KURBAN KESİMİ YASAK

  Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını, şehir ve kasabalarda çalışma izni almış kesimhaneler ile Kurban Hizmetleri Komisyonunun önceden belirlediği kesim yerlerinde köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesmeleri gerekmektedir. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimine izin verilmeyecektir. Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemler alınacaktır.

  PARÇALAMA İŞLEMİ HIZLA YAPILMALI

  Et en hızlı bozulan gıda maddelerindendir. Bu sebeple parçalama işlemi hızla yapılmalı, hijyenik eldivenler kullanılmalıdır. Kesim sonrasında kanın iyice akıtılması, iç organların uygun bir şekilde çıkartılması, temiz ve keskin bıçakların kullanılması ve genel hijyen kurallarına azami derecede uygun davranılması gıda güvenirliliği ve insan sağlığı için önem arz etmektedir.

  KESİLEN KURBANIN KULAK KÜPESİ VE PASAPORTU İLGİLİLERE TESLİM EDİLMELİ

  Kesilen kurban küçükbaş ise kulak küpeleri, büyükbaş ise kulak küpeleri ile birlikte pasaportları, eğer kesim sırasında görevli kişilere teslim edilmemiş ise, mutlaka Muhtarlıklara, Belediyelere veya İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim edilmelidir. Böylece kesilen kurbanın bilgisayar destekli veri tabanından düşülmesi ve hayvan kayıt sisteminin güncellenmesi sağlanmış olacaktır.

  850 BİN BÜYÜKBAŞ, 2,5 MİLYON KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KESİLECEK

  Kurban Bayramında yaklaşık 850 bin büyükbaş, 2,5 milyon küçükbaş hayvan kesileceği öngörülüyor. Bu yıl için ülke kurbanlık vasfına haiz yaklaşık 1.3 milyon büyükbaş ve 3.5 milyon küçükbaş hayvan bulunmakta olup, vatandaşlarımız kurbanlıklarını rahatlıkla temin edebileceklerdir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir